Analiza kretanja na TTF-u
Cijene prirodnog plina u Europi pale su u ponedjeljak, jer su povoljne vremenske prognoze i najavljeni razgovori između američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina podigli nade za stabilizaciju opskrbe u regiji. Cijene su pale za 2,1%, a referentni ugovori trgovali su se između 41 i 42 eura po megavat-satu, što je razina u kojoj su se kretali tijekom većeg dijela prošlog tjedna.
Prošlotjedni porast cijena od 9% uslijedio je zbog očekivanja da će hladni val u Europi potaknuti povećanu potrošnju plina, dok su trgovci pomno pratili pregovore o prekidu vatre između Ukrajine i Rusije. S obzirom na to da su skladišta plina trenutno popunjena samo 35%, veća potrošnja predstavlja ozbiljan izazov za opskrbu, dok se ciljana razina od 90% treba postići do 1. studenog ove godine.
Međutim, optimizam raste zbog mogućnosti ponovnog početka isporuke ruskog plina. Trump je najavio razgovore s Putinom kako bi postigao dogovor o 30-dnevnom primirju, koje je Ukrajina prihvatila prošli tjedan. Iako je Putin izrazio uvjetnu podršku za primirje, njegov zahtjev da Ukrajina ispuni određene uvjete za povratak plina naglašava da je stvaranje dugoročne stabilnosti i dalje upitno.
Osim toga, ublažavanje hladnoće u Europi početkom tjedna omogućilo je oporavak zaliha, dok slabija potražnja za plinom u Aziji omogućava Europi lakši pristup isporukama ukapljenog prirodnog plina (LNG). Iako su prognoze optimistične, trgovci ostaju oprezni, jer će svaka nestabilnost u opskrbi, posebno u zimskim mjesecima, imati dugoročne posljedice za cijene energije u Europi.
S obzirom na to da su rusi pokazali volju za obnavljanjem isporuka plina, iako su uvjeti još uvijek daleki od dogovora, stanje na tržištu prirodnog plina ostaje neizvjesno, ali su pregovori između Washingtona i Moskve i dalje ključni za budući smjer cijena.