Home TribinaAnalize Povijesno niske isporuke goriva u EU

Povijesno niske isporuke goriva u EU

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Analiza Eurostata[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Članice Europske unije od sredine ožujka poduzimale su restriktivne mjere kako bi usporile širenje koronavirusa. Tako su, primjerice, ograničavanja u međunarodnom zračnom prometu i preporuke da ljudi ostanu doma i rade od kuće doveli do primjetno manje uporabe goriva.[/vc_column][/vc_row]

Preliminarni podaci za ožujak koje je objavio statistički ured Europske unije Eurostat, otkrivaju značajne promjene u isporuci nekoliko vrsta goriva koja se obično koriste u prijevozu. Naime, isporuke benzinskih goriva i kerozina (koji koriste zrakoplovi na mlazni pogon) u 25 članica EU-a (bez Grčke i Estonije) pale su za 15 posto, odnosno 27 posto u usporedbi s veljačom te za 24 posto, odnosno 22 posto u odnosu na prosječnu ožujsku vrijednost u posljednjem desetljeću (2010.-2019.).

Premda se u Europskoj uniji u ožujku isporuka ostalih goriva poput dizela, ukapljenog naftnog plina (UNP) i loživog ulja blago povećala u usporedbi s veljačom, primjećuje se snažan pad u nekoliko članica.

Uvedene mjere zbog pandemije razlikovale su se u članicama po trajanju i ozbiljnosti. Prva zemlja koja je uvela stroge mjere bila je Italija, a učinci su posebice vidljivi u njenim podacima, tj. padu isporuke benzina za čak 40 posto. Italiju slijede Španjolska s padom od 33 posto, i Francuska (-20 posto).

Pritom valja naglasiti kako su isporuke benzina u promatranom mjesecu pale u gotovo svim članicama Europske unije. Zatim, u nekim državama su isporuke plina i dizela smanjene, dok su u drugim povećane. Najveća smanjenja zabilježena su u Italiji (-26 posto) i Španjolskoj (-11 posto). Slične rezultate pokazuje i tržište UNP-a. Naime, isporuka ukapljenog naftnog plina smanjila se za 27 posto u Italiji, gdje se UNP naširoko koristi kao pogonsko gorivo.

U Hrvatskoj su, pak, isporuke benzinskih goriva u ožujku bile manje za 3,1 posto u odnosu na veljaču. Također, u nas se bilježe i za 2,8 posto manje isporuke plina, dizela, UNP-a (-18,2 posto) i loživih ulja (-33,3 posto).

Nadalje, državna i međunarodna ograničenja u zračnom prometu koja su uvedena u ožujku imala su veliki utjecaj na potražnju za kerozinom. Stoga su i isporuke tog zrakoplovnog goriva pale na najniže vrijednosti.

Najveće smanjenje isporuka u odnosu na veljaču zabilježeno je u Švedskoj (-57 posto) i Italiji (-52 posto), a slijede Španjolska (-35 posto), Francuska (-28 posto) i Njemačka (-20 posto). Eurostat javlja kako je i unos sirove nafte u rafinerije u Europskoj uniji u ožujku bio manji za pet posto u odnosu na veljaču, a najveći pad zabilježen je u Francuskoj (-31 posto) i Italiji (-24 posto). U usporedbi s prosječnom ožujskom vrijednošću iz posljednjeg desetljeća, rafinerijski unos sirove nafte smanjio se u ove dvije države za 58 posto, odnosno 33 posto, prenosi portal Energetika-net.

Related Posts