Povećan broj zaraženih koronavirusom pritisnuo svjetske burze

Sjeverna hemisfera u krizi
Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale zbog neizvjesnosti u vezi novih poticajnih mjera u američkom gospodarstvu i zabrinutosti ulagača zbog nepopustljivog širenja koronavirusa u svijetu.

Prošloga su tjedna indeksi rasli ili padali gotovo isključivo na temelju vijesti o tome napreduju li u Washingtonu pregovori o novim poticajnim mjerama ili ne. A na kraju tjedna situacija je bila gotovo ista kao na početku – još nije postignut dogovor i ne zna se kolika će biti vrijednost paketa nove pomoći gospodarstvu u borbi protiv koronakrize.

Nancy Pelosi, predsjednica Zastupničkog doma Kongresa, poručuje da je postignut napredak u pregovorima i da bi zakonski prijedlozi mogli biti spremni vrlo skoro, možda i prije predsjedničkih izbora 3. studenoga. Pelosi i ministar financija Steven Mnuchin već dugo pregovaraju o fiskalnim poticajima, a sada je ‘na stolu’ iznos od gotovo 2.000 milijardi dolara, što je svota kojoj se protive republikanci u Senatu jer su zabrinuti u vezi deficita saveznog proračuna.

Pelosi kaže da je dogovor moguć prije izbora i da to ovisi o predsjedniku Donaldu Trumpu, koji bi trebao pritisnuti Senat. Trump i Mnuchin poručuju, pak, da su razlike u stajalištima između Bijele kuće i demokrata u Kongresu i dalje velike te da bi Pelosi morala popustiti po nekim pitanjima.

Predsjednika Donalda Trumpa i demokratskog izazivača Joea Bidena u ponedjeljak dijeli još tjedan od izbora 3. studenoga, a zbog porasta broja zaraženih i zaraze među osobljem potpredsjednika Mikea Pencea, pandemija je i dalje u fokusu utrke.

S obzirom da oporavak američkog gospodarstva od koronakrize gubi na zamahu, analitičari su sigurni da će se političari prije ili kasnije usuglasiti oko novih poticaja. Pitanje je samo kada će se postići dogovor i koliko će iznositi paket poticaja.  U fokusu ulagača su i kvartalni poslovni rezultati kompanija. Od oko 135 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješće, njih 84 posto nadmašilo je očekivanja analitičara.

No, premda su veće od očekivanja, zarade kompanija u prosjeku su znatno manje nego lani u trećem tromjesečju. Ulagači su na oprezu i zbog skorašnjih predsjedničkih izbora, na kojima bi mogao pobijediti demokratski kandidat Joe Biden, ali i zbog daljnjeg brzog širenja koronavirusa u Europi i nekim dijelovima SAD-a. Kako bilježe rekordne brojke po pitanju novozaraženih, mnoge europske zemlje posljednjih dana ponovno uvode restriktivne mjere usmjerene na suzbijanje virusa, što će usporiti oporavak gospodarstava od koronakrize.

Zbog toga su i na europskim burzama cijene dionica prošloga tjedna pale.  Na azijskim se burzama u ponedjeljak trguje oprezno zbog rekordnog rasta broja zaraženih od koronavirusa u SAD-u i Europi, što podržava strahovanja od usporavanja oporavka globalnog gospodarstva od koronakrize. Azijski su ulagači suzdržani zbog daljnjeg nepopustljivog širenja koronavirusa u svijetu, posebice u Europi i SAD-u.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je da je u subotu broj novozaraženih u svijetu premašio 465.000, što predstavlja rekordni broj zaraženih, i to treći dan zaredom. Sjeverna hemisfera nalazi se u „kritičnom trenutku” pandemije, upozorio je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus, ocijenivši da prevelik broj zemalja ima eksponencijalni rast, a tek je mjesec listopad. Smatra da će sljedeći mjeseci biti teški.

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla, nakon prošlotjednog pada za gotovo 1 posto. Nakon što su prošloga tjedna pale više od 2 posto, jutros su cijene nafte nastavile klizati jer se očekuje rast izvoza iz Libije, dok bi potražnja mogla oslabiti zbog nepopustljivog širenja koronavirusa u Europi i nekim dijelovima SAD-a. Na londonskom je tržištu cijena barela pala 1,7 posto, na 41,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,8 posto, na 39,12 dolara.

You may also like

0 comments