Oživljavanje potražnje
Cijena nafte primaknule su se u srijedu razini od 80 dolara, poduprte odlukom kineske središnje banke o jačanju likvidnosti koja bi trebala potaknuti gospodarstvo, raspirivši očekivanja o oživljavanju potražnje za energentima. Na londonskom je tržištu cijena barela iznosila je 79,95 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 74,94 dolara.
Trgovci su se u srijedu fokusirali na kinesku monetarnu politiku. Kineska narodna banka smanjit će od 5. veljače udio propisanih rezervi banaka, objavio je guverner Pan Gongsheng što bi gospodarstvu trebalo staviti na raspolaganje do bilijun juana (139,45 milijardi dolara).
U prosincu kineski dužnosnici najavili su mjere koje bi trebale poduprijeti neujednačeni gospodarski rast nakon ukidanja strogih pandemijskih ograničenja.
Trgovci očekuju da će kineski poticaji oživjeti mlaku potražnju za energentima. Potporu cijenama pružaju i geopolitičke napetosti.
SAD i Britanija izveli su i u utorak udare na ciljeve u Jemenu, uz obrazloženje da žele zaštititi plovidbu komercijalnih brodova od napada jemenskog pokreta Ansar Allah. Od studenog jemenski borci napadaju brodove povezane s Izraelom, tražeći obustavu izraelskih vojnih operacija u palestinskom Pojasu Gaze.
Izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju Fatih Birol izjavio je prošli tjedan da poremećaji u transportu kroz Crveno more ne bi trebali značajnije podići cijene nafte, ukazujući na pojačanu opskrbu i posustalu potražnju.
Značajniji rast cijena zakočila je stabilizacija dolara blizu najviše razine u šest tjedana prema košarici šest ostalih ključnih svjetskih valuta valute. Jaki dolar smanjuje potražnju jer nagriza kupovnu moć kupaca s drugim valutama.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u utorak barel košarice nafte njezinih članica poskupio 1,60 dolara, na 81,30 dolara.