Home Ekonomija PORASLI BANKOVNI DEPOZITI, POKAZUJE RBA ANALIZA

PORASLI BANKOVNI DEPOZITI, POKAZUJE RBA ANALIZA

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″] Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB), ukupni depoziti nastavili su rasti, pa su krajem svibnja iznosili 257,9 milijardi kuna, što je 2,4 posto ili 6,1 milijardu kuna više nego u istom lanjskom razdoblju, navodi se u analizi Raiffeisenbank Austria (RBA).[/vc_column][vc_column width=”2/3″]I dok su na godišnjoj razini porasli, ukupni su depoziti, koje čine depozitni novac te oročeni i štedni kunski i devizni depoziti, na mjesečnoj razini pali za 1,1 milijardu kuna ili 0,4 posto. Analitičari RBA objašnjavaju da je pad ukupnih depozita na mjesečnoj razini u najvećoj mjeri posljedica smanjenja valutnih štednih i oročenih depozita za 1,7 milijardi kuna ili 1 posto, dok je snažniji pad ublažen rastom depozitnog novca za 640 milijuna kuna ili 1,1 posto.[/vc_column][/vc_row]

Tako su se valutni štedni i oročeni depoziti krajem svibnja spustili na 161,9 milijardi kuna, što je za 2,2 posto ili 3,6 milijardi kuna manje u odnosu na svibanj prošle godine. Ukupni kunski štedni i oročeni depoziti koncem svibnja iznosili su, pak, 34,8 milijardi kuna zabilježivši mjesečni i godišnji pad za 0,3 posto, odnosno 2,6 posto. “Pod utjecajem padajuće atraktivnosti prinosa na oročene depozite klijenti sve češće izbjegavaju ugovaranje oročenja. Za razliku od oročenih depozita koji su dominantno u eurima, štednja po viđenju pretežno je u kunama. Stoga povećanjem udjela depozita po viđenju raste i udjel kunskih depozita u ukupnima, što pridonosi ublažavanju valutne neusklađenosti bilance banaka”, navodi se u analizi RBA, objavljenoj u srijedu.

Tako je, ističe se, udio depozitnog novca u ukupnim depozitima s 15 posto na početku 2011., krajem svibnja ove godine dosegnuo udio od 24 posto. “Istovremeno je trend promjene valutne strukture vidljiv i u kretanju štednih i oročenih depozita stanovništva, koji čine preko 80 posto ukupnih depozita, gdje se udio valutnih štednih i oročenih depozita u ukupnim štednim i oročenim depozitima s 88 posto iz siječnja 2011. spustio na 85 posto krajem svibnja ove godine”, navodi se u analizi.

Ovakve promjene u valutnoj strukturi ukupnih depozita pogoršavaju ročnu strukturu bilance banaka, gdje se iz depozita po viđenju financiraju dugoročni krediti, objašnjavaju analitičari RBA Navode i da su štedni i oročeni depoziti stanovništva u svibnju zabilježili pad na mjesečnoj i godišnjoj razini. Tako su u odnosu na travanj niži za 1,6 milijardi kuna, ili 1 posto, Na godišnjoj su razini pali već 16. mjesec zaredom, i to za 4,6 milijardi kuna ili 2,8 posto.

Obzirom da devizni depoziti čine oko 82 posto ukupnih štednih i oročenih depozita, jačanje kune u odnosu na euro, odnosno pad prosječnog tečaja eura u odnosu na kunu, u svibnju je za 0,8 posto ublažio godišnji rast ukupnih depozita iskazanih u kunama.

Related Posts