Slijedi povećanje cijena
Zbog rata u Ukrajini, ali i poremećaja na svjetskom tržištu, velika je potražnja za ugljenom iz Bosne i Hercegovine te bi u sljedećem razdoblju moglo doći i do povećanja cijena, i to zbog skupe proizvodnje.
Elvir Salihović, direktor Rudnika mrkog ugljena Banovići, rekao je za Nezavisne novine da je veća potražnja za ugljenom očita. Prema njegovim riječima, rudnici su osjetili veliki teret poskupljenja.
Zbog povećanje potražnje u Lješljanima kod Novog Grada ruski ulagači iz banjalučke tvrtke Privredni preporod planiraju pokrenuti otvaranje rudnika mrkog ugljena i bentonita.
Oni su još prije deset godina dobili koncesiju za eksploataciju tih ruda do 2042. godine, ali tek sada počinju s aktivnostima.
Miroslav Drljača, načelnik Općine Novi Grad, rekao je da bi otvaranje rudnika imalo veze s ratom u Ukrajini, koji je doveo do nedostatka ugljena, te su investitori odlučili krenuti intenzivnije u eksploataciju ugljena i bentonita na toj lokaciji.
On je istaknuo da se razgovaralo o tome da ugljen iz Lješljana opskrbljuje određene industrijske kapacitete u Zvorniku.
Ibrahim Husić, direktor Cargo Transa iz Banovića, izvoznika ugljena, potvrdio je da u posljednje vrijeme ima više upita za ugljen, a i da su povećane cijene.
On je dodao da je potražnja za ugljenom značajno povećana, i to od kraja prošle godine, te da nikako ne jenjava.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prva tri mjeseca 2022. godine izvezen je mrki ugljen vrijedan 6,356.995 KM (oko 3,2 mil. eura).
Najviše je izvezeno u Srbiju, i to za 6,232.426 KM, a ostalo u Hrvatsku i Mađarsku.
U istom razdoblju prošle godine izvezen je mrki ugljen vrijedan 4,240.994 KM (oko 2,1 mil. eura).
Cijene ugljena u Europi prešle su 300 dolara po toni, nakon što je Europska komisija zabranila uvoza ruskog ugljena.