Home TribinaAnalize Podaci Kine i pad zaliha u SAD u fokusu naftnih tržišta

Podaci Kine i pad zaliha u SAD u fokusu naftnih tržišta

by Ivan Brodić

Analiza

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje trgovine i iznosila je 90,40 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 21 cent nižoj cijeni, od 87,33 dolara, javio je jučer Reuters.

Trgovce je ovaj tjedan zatekla objava Saudijske Arabije da će smanjivati opskrbu za milijun barela dnevno do kraja godine. Očekivali su da će odluku o smanjenoj opskrbi produljiti do kraja listopada.

I Rusija je objavila da će smanjivati izvoz do kraja godine, za 300 tisuća barela dnevno.

Dva vodeća izvoznika plasirat će tako na tržište manje barela povrh dogovora Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika o smanjivanju proizvodnje do kraja iduće godine.

Potporu cijenu pruža i pad zaliha nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za 5,5 milijuna barela, prema procjenama izvora koji se pozivaju na izvješće Američkog instituta za naftu (API), objavljeno dan kasnije, u srijedu, zbog praznika na početku tjedna. Vlada u Washingtonu objavit će izvješće tokom dana.

“Što se tiče proizvoda, zalihe benzina pale su za 2,67 milijuna barela na nešto manje od 215 milijuna barela – razine koje su posljednji put viđene u studenom. Zalihe benzina trebale bi početi rasti kako se udaljavamo od sezone vožnje, iako ćemo vjerojatno morati pričekati nakon remonta rafinerija kako bismo vidjeli značajnije povećanje. Zalihe destiliranih goriva povećane su za 679 tisuća barela tijekom tjedna, što će također pružiti određenu sigurnost tržištu kako ulazimo u zimske mjesece, iako su zalihe destiliranih goriva i dalje znatno ispod petogodišnjeg prosjeka”, kažu u ING Thinku.

Raspoloženje na tržištu prigušio je pak podatak o padu kineskog izvoza u kolovozu, četvrti mjesec zaredom, zbog slabe inozemne potražnje u uvjetima podignutih kamatnih stopa i trgovinskih sporova sa SAD-om.

Izvoz se na godišnjoj razini smanjio za 8,8 posto, na uvoz za 7,3 posto. Ulagače je donekle umirio skok uvoza sirove nafte, za čak 30,9 posto.

“Ulagače koji špekuliraju s rastom cijena pokolebao je sinoć smanjeni izvoz kineskih proizvoda, unatoč povećanju uvoza nafte”, objašnjava Tamas Varga iz PVM Oila.

“Teretni ugovori za naftu osjećaju pritisak korektivnih mjera zbog novog visokog tečaja američkog dolara kao i sve slabijih ekonomskih pokazatelja iz eurozone, gdje je ekonomska aktivnost porasla za 0,1% u usporedbi s očekivanih 0,3%”, izjavio je Dennis Kissler, viši potpredsjednik za trgovanje u BOK Financial.

Dolar je ojačao, gurajući jen na najnižu razinu u deset mjeseci i dovodeći euro i funtu na najslabije razine u tri mjeseca, jer su investitori uložili svoje uloge u još uvijek otpornu američku ekonomiju. Jači dolar povećava troškove kupovine nafte denominirane u dolarima za nositelje drugih valuta.

“Dok gledam unaprijed, postoje signali koji govore ‘pauza'”, rekao je John Kilduff, partner u tvrtki Again Capital.

Brinu i o porastu proizvodnje nafte iz Irana i Venezuele, što bi moglo kompenzirati dio rezova Saudijske Arabije i Rusije. Međutim, potražnja u SAD-u ostala je jaka, jer su zalihe sirove nafte smanjene za 6,3 milijuna barela prošlog tjedna, padajući četvrti tjedan zaredom i smanjujući se više od 6% u posljednjem mjesecu, pokazali su podaci vlade.

“Trenutačno je za nas stvarno teško vidjeti bilo kakve negativne čimbenike zbog ograničenja opskrbe”, izjavio je analitičar CMC Marketsa, Leon Li, sa sjedištem u Šangaju.

Cijena je danas zakočila i pojačana opskrba iz Irana i Venezuele, koja bi mogla nadomjestiti dio saudijskog i ruskog izvoza.

OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u srijedu poskupio 86 centi, na 92,30 dolara.

Istovremeno, Goldman Sachs je objavio predikcije za kretanje cijena nafte tijekom kraja godine i početka sljedeće godine.

“Cijene nafte mogle bi doseći 107 dolara po barelu sljedeće godine ako proizvođači iz OPEC+ ne ukinuproizvodne rezove do početka 2024. godine”, stoji u analizi Goldman Sachsa

Prema riječima Wall Street banke, ovaj scenarij može gurnuti cijene nafte do 107 dolara po barelu ali upozorili su da to nije njihov osnovni scenarij.

“Ovo nije naša osnovna perspektiva jer smatramo da je malo vjerojatno da će proizvođačka grupa projicirati cijene znatno iznad 100 dolara po barelu s obzirom na snažan odgovor na krizu energije 2022. godine”, navodi se u analizi.

Related Posts