[vc_row][vc_column width=”1/3″] Politika je još jednom pobijedila struku, a plinski lobi sve ostale. Tako se barem u energetskim krugovima komentira vijest da je nakon višemjesečnog čekanja, Vlada napokon predložila kandidate za Upravno vijeće Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA).[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Naime, od 14 kandidata koji su konkurirali za članove Upravnog vijeća, koje nije potpuno već barem dvije godine (ima tri člana, a treba imati pet), Vlada je na prošlotjednoj sjenici odabrala/predložila dvoje za Upravno vijeće – Željka Vrbana iz HEP-a i Nikolu Višticu iz HERA-e – te svoje prijedloge uputila u Sabor na donošenje.
I to s debelim zakašnjenjem. Javni poziv Ministarstva zaštite okoliša i energetike za predlaganje kandidata za dva člana Upravnog vijeća objavljen je još 6. prosinca 2017. u Narodnim novinama.
[/vc_column][/vc_row]
Sredinom veljače ove godine 14 kandidata je pozvano na razgovor u Ministarstvo zaštite okoliša i energetike. No, od tada se živjelo od četvrtka do četvrtka, čekajući sjednicu Vlade.
Dok se čekalo, spomenuta imena su kolala energetskim sektorom te se najviše isticala i “gurala”, što nam je potvrdilo nekoliko izvora. Vrban je, inače, dugogodišnji djelatnik HEP-a (radi u HEP ODS-u) i dolazi iz područne organizacije HDZ-a Novi Zagreb istok, iz koje je došao i predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić. Vištica, pak, je trenutačno direktor Sektora za plin i naftu u HERA-i, navodno, ima potporu HNS-a.
Dobar dio struke iz raznih sfera energetike – od plina, električne energije do obnovljivaca – nije oduševljen njihovim izborom i, svjesni da je sada to već praktički gotova stvar, predloženim kandidatima pronalaze “mane”.
– Zanimljivo je da Vrbanov kolega Tomo Galić, koji je bio svojedobno predsjednik Upravnog vijeća HERA-e i čiji je mandat i smjenjivanje obilježeno brojnim aferama, ubrzo nakon svog imenovanja zaposlio Vrbanovu suprugu na mjestu voditeljice urudžbenog ureda HERA-e, koja i danas tamo radi – otkriva jedan od naših sugovornika, ujedno dobar poznavatelj situacije u HERA-i.
Drugi naš sugovornik napominje da je HERA regulatorna agencija i treba biti odvojena od politike, a nije niti malo.
– Stalno sluša politiku i politika predlaže te ljude. HERA mora biti neovisna, mora imati svoje, stručno mišljenje – jasan je naš sugovornik, koji ujedno izražava zabrinutost jer, kako uočava, u HERA-inu Upravnom vijeću će biti previše plinaša i to tijelo neće imati kapaciteta raditi neke druge stvari, a ionako se već sada previše bavi plinom, piše Jutarnji list.
Članovi Vijeća trebali bi, ističe, dolaziti iz različitih branši i pokrivati šire područje, a ne samo plin i interese pojedinih energetskih igrača. Pita se, također, zašto Vlada u Sabor nije poslala više imena, recimo tri ili četiri, nego samo onoliko koliko nedostaje u Upravnom vijeću.
Slične primjedbe se mogu čuti i od “zelenih”:
– Izbor članova mora rezultirati imenovanjem neovisnih i stručnih osoba jer jedino tako može funkcionirati nezavisni regulator. Bojim se samo da se fokus energetskog sektora koji je isključivo usmjeren na plin, a ne i na obnovljive izvore koji su ključni energent u Europi za ozbiljnu energetsku tranziciju, ne odrazi i na energetsku politiku Hrvatske – kaže Maja Pokrovac, direktorica udruženja OIE Hrvatska.