Plinacro počeo koristiti dronove za nadzor plinovoda

Zanimljivo
Plinacro je u srijedu objavio da je bespilotnom letjelicom snimio 60-ak kilometara trase plinovoda Bosiljevo-Split, a analiza snimljenog materijala je pokazala da nema propuštanja plina, ali je na jednom dijelu trase izgrađena nedopuštena građevina, dok su na nekoliko mjesta uočeni divlji deponiji otpada.

Kako se navodi u priopćenju, Plinacro je jedna od vodećih tvrtki u primjeni najnovijih tehničko-tehnoloških rješenja koja omogućuju bolji nadzor i rad plinskog transportnog sustava, što potvrđuju i rezultati snimanja bespilotnom letjelicom 60-ak kilometara trase magistralnog plinovoda Bosiljevo-Split, odnosno nepristupačnih ili teško pristupačnih dijelova plinovoda kojima plin preko Velebita stiže u Dalmaciju.

Nova je tehnologija djelatnicima Plinacra omogućila ispitivanje nepropusnosti plinovoda na teško pristupačnim mjestima poput gudura i kanjona rijeka te neprohodnih dijelova trase preko Velebita, gdje je za uobičajeni obilazak bio potreban angažman profesionalnih alpinista. Obavljeno je pri tom, uz ispitivanje plinovoda na nepropusnost, i vizualno snimanje trase, što je obveza Plinacra kao operatora plinskog transportnog sustava.

Snimanje je omogućilo da se vizualno utvrdi je li plinovod i dalje ukopan, postoji li erozija tla na trasi plinovoda, odvijaju li se radovi trećih stana na trasi te ima li nedozvoljene gradnje u koridoru plinovoda. Budući da u Hrvatskoj nisu rijetkost ilegalna gradnja i ostavljanje otpada u zaštićenom pojasu plinovoda, ovaj sustav nadzora osigurava da se pravodobno aktiviraju preventivne procedure i sve nedopuštene radnje prijave nadležnim institucijama, navodi se u priopćenju.

“Analiza snimljenog materijala je pokazala da nema propuštanja plina, ali i da je na jednom dijelu trase izgrađena nedopuštena građevina te su na nekoliko mjesta uočeni divlji deponiji otpada, o čemu će biti obaviještene nadležne institucije”, ističu iz Plinacra.

Kako napominju, tip bespilotne letjelice koja je korištena i u koju su ranije upisane koordinate plinovoda predviđenog za snimanje imala je autonomiju snimanja od pet kilometara, a dnevno može izvršiti snimanje 30 kilometara.

Inače, Plinacro je lani napravio testno snimanje bespilotnom letjelicom oko pet kilometara trase plinovoda Ivanja Reka – Kutina. Nakon tog testnog snimanja Plinacrovi su inženjeri s tvrtkom AIR-RMLD radili na usavršavanju softvera za snimanje, kako bi on u najvećoj mogućoj mjeri bio prilagođen Plinacrovim potrebama.

“Realno je očekivati da će trendovi tehnologije nadzora plinovoda i njihova zaštitnog pojasa ići sve više u smjeru korištenja bespilotnih letjelica. Upotrebom nove tehnologije inspekcije trase plinovoda dronom Plinacro će značajno osuvremeniti svoj sustav redovnog održavanja transportnog sustava i približiti se samom vrhu u primjeni novih tehnologija za ispitivanje propusnosti i eventualnih nedopuštenih aktivnosti u zaštitnom pojasu plinovoda”, zaključuje se u priopćenju.

You may also like

0 comments