Plenković: Lex Agrokor je pisala Vlada RH

Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je u ponedjeljak, u povodu prvih uhićenja u slučaju Agrokor, da neće komentirati proces koji vode policija i DORH, ustvrdio je da se Vlada u zadnjih deset mjeseci, otkad je postalo jasno da situacija u toj kompaniji nije dobra, ponašala odgovorno, poručio je kako bi za državu bilo zdravo i higijenski da se ta priča odmrsi do kraja, odbacio je odgovornost ministra financija Zdravka Marića, te je ustvrdio kako je lex Agrokor pisala Vlada uz pomoć stručnjaka.
“Ne namjeravam komentirati detalje bilo kojeg procesa koji vode policija i DORH”, rekao je Plenković koji je prisustvovao na skupu dužnosnika i predstavnika stranaka desnog centra iz brojnih europskih država, okupljenih u Europsku pučku stranku – “EPP Campaign Manager Meeting”.

Ocijenio je da se Vlada, otkad je postalo jasno da situacija u Agrokoru nije dobra, u zadnjih deset mjeseci ponašala odgovorno, te da svojim komentarima i porukama u javnosti nije željela doprinijeti rušenju Agrokora.

Vezano za saborsko povjerenstvo za Agrokor, ustvrdio je kako je svima u interesu da se “ova priča odmrsi do kraja” jer je to zdravo i higijenski za državu.

Na pitanje je li došlo vrijeme da se povuče ministar financija Zdravko Marić odgovorio je – “ne”, a na upit tko je te konkretno pisao lex Agrokor rekao je da ga je pisala Vlada uz pomoć stručnjaka.

Miljenić: Povjerenstvo će odlučivati o svemu što nije na DORH-u

Predsjednik saborskog istražnog povjerenstva Orsat Miljenić (SDP) izjavio je u ponedjeljak da prema Zakonu o istražnim povjerenstvima povjerenstvo prestaje s radom ako se o pitanjima o kojima je osnovano pokrene sudski postupak, dok je sada riječ o istrazi.

Iz te odredbe, rekao je Miljenić Hini, ali i iz cijelog teksta Zakona proizlazi da povjerenstvo u slučaju pokretanja istrage može nastaviti s radom po svim pitanjima o kojima nije pokrenuta istraga.

Miljenić: Povjerenstvo će se baviti HBOR-ovim kreditom i posljedicama lex Agrokor

Primjerice, pojasnio je, povjerenstvo se bavi davanjem kredita HBOR-a Agrokoru i nastankom i posljedicama lex Agrokor. Ako se o tome ne vodi istraga, nema razloga da povjerenstvo to ne istraži.

Ista je stvar, dodaje, i s istragom oko nastanka Agrokora i rada Porezne uprave, što znači da se povjerenstvo može baviti i tim pitanjima.

Prethodno su se članovi saborskog istražnog povjerenstva za Agrokor Gordan Maras (SDP) i Marija Jelkovac (HDZ) razišli u tumačenju treba li povjerenstvo nastaviti s radom nakon što DORH pokrene istragu o slučaju Agrokor.

Maras smatra da povjerenstvo treba nastaviti s radom u dijelu u kojem se područje njegova rada ne preklapa s budućim radom DORH-a, a to je, kaže, sve osim računovodstvenog izvještavanja, ako je to ono za što se tereti bivše čelnike koncerna.

Ne vidim kakve veze ova istraga ima s lex Agrokor, s kreditom HBOR-a Agrokoru, s nadzorom Hanfe, HNB-a i drugih regulatora, dakle, to su sve pitanja kojima se mi možemo baviti, neovisno o tome što sada DORH radi, smatra Maras.

Maras: HDZ ne želi da se sazna istina o lex Agrokor

Nema nikakvih problema ni zakonskih prepreka da se mi time bavimo, ali smo svjesni da HDZ vjerojatno tu želi “terminirati” stvari, a to im ne smijemo dopustiti, ističe SDP-ov zastupnik. Očekujem i vjerujem da HDZ ne želi da se sazna istina, pogotovo oko lex Agrokor i kredita HBOR-a Agrokoru, jer su to dvije stvari koje Plenkovića najviše muče i zbog čega blokira rad povjerenstva, tvrdi Maras.

Poručuje da najvažniji politički cilj SDP-a u idućem razdoblju treba biti onemogućavanje HDZ-a u skrivanju istine od hrvatskih građana, što oni, kaže Maras, pokušavaju učiniti.

Smatra kako nema prepreke da Ivica Todorić svjedoči pred povjerenstvom 3. studenoga, kada ga je povjerenstvo pozvalo, čak i ako u međuvremenu završi u pritvoru, jer ga policija može dovesti na svjedočenje.

Jelkovac: Dođe li do preklapanja povjerenstvo prestaje s radom

S druge strane, Jelkovac ostaje pri ranijoj izjavi kako, dođe li do preklapanja istrage DORH-a i istražnog povjerenstva, povjerenstvo prestaje s radom. Zakon je vrlo jasan, kaže Jelkovac pozivajući se na članak 4. Zakona o istražnim povjerenstvima, u kojem stoji da će, ako je pokrenut sudbeni postupak o nekom pitanju za čije istraživanje je prethodno osnovano istražno povjerenstvo, ono odmah prestati s radom.

Ipak, napominje kako trenutno nema dovoljno informacija da bi mogla reći kako je nastupio taj trenutak. Moramo poštovati zakon, mi nismo iznad njega, poručila je Jelkovac.

You may also like