Platts: Niska cijena dobra za kompanije, a loša za zemlje OPEC-a

Jeftina nafta počinje uzimati danak u smanjenoj proizvodnju: američka Agencija za izvješćivanje o energetici (EIA) u svojim najnovijim kratkoročnim procjenama za studeni, prvi puta od 208. godine, smanjila je očekivanu eksploataciju nafte u zemljama OPEC-a za 600 tisuća barela na dan, 200 tisuća ove i 400 tisuća sljedeće godine. Najveći pad EIA prognozira u Kanadi i kontinentalnom dijelu SAD-a, piše Platts.

Platts već nekoliko tjedana upozorava kako će se broj garnitura novih nalazišta prepoloviti, no proizvodnja nafte i plina sve do sada nije se znatnije smanjivala. Nekonvencionalni naftaši su razvijali tehnologiju i snižavali troškove, te se tako borili za opstanak uz cijenu nafte od samo 40 do 50 dolara za barel, no i to ima svoje granice. Ali nije u pitanju samo proizvodnja lakše dostupne nafte, donosi  Jutarnji list od srijede.

Globalne kompanije ove godine, kako smo već pisali na Energypressu, a Jutarnji list donosi u srijedu, smanjuju investicije u otkrivanje i razradu nalazišta za nekoliko stotina milijardi dolara. Posebno je to apostrofirao saudijski ministar Abdul Aziz bin Salman uoči posljednjeg sastanka Organizacije proizvođačica nafte u Dohi. Taj će postupak u budućnosti uskratiti tržištu otprilike pet milijuna barela nafte ili polovinu dnevne saudijske količine.

Bloomberg, koji je prenio saudijskog ministra, a Energypress prenio, objavio je i procjenu kako će energetske kompanije svoja istraživanja reducirati i sljedeće godine za do osam posto. Prvi je to puta da naftan industrija reže svoje investicije dvije godine uzastopce, još od naftne krize 1980-ih godina. Niske cijene nafte na dulje vrijeme, kaže princ Salman, nisu održive zato što će dovesti do smanjenja investicija što će proizvesti naftne šokove. Zato će Saudija nastaviti s investicijama i ulaganjima usprkos padu cijene.

Analitičari Plattsa očekuju kako će dnevna potražnja ove i sljedeće godine dosegnuti razinu od 95 milijuna barela, što je za 1.5 posto više nego li prošle godine. Saudijska Arabija je mogla povisiti cijenu, ali boji se gubitka kupaca na račun iranske nafte, tako da to nije i neće učiniti. Zato trpe velike financijske posljedice takve politike. Za pokriće svojih troškova Saudija srednjoročno treba 106 dolara za barel te zbog toga bilježi 20 postotni deficit koji pokriva rezervama i zaduživanjem.

Globalne naftne kompanije također su u problemu zbog pada cijene nafte, no njihova je povlastica niske cijene u tome što dolazi do preslagivanja na tržištu, naime u prilici su povoljno kupiti male kompanije te ojačati svoje rezerve bez puno rizika i investicija.

You may also like

0 comments