Home Politika Picula: Putin posjetom Mađarskoj šalje poruku Europskoj Uniji

Picula: Putin posjetom Mađarskoj šalje poruku Europskoj Uniji

by Marijan Opacak

Europarlamentarac Tonino Picula kazao je kako Putinovim posjetom Marađskoj Orban šalje poruku Europskoj uniji. Dodao je kako se Mađraska želi pozicionirati u odnosu na Hrvatsku kada je riječ o slučaju Ina-MOL te energetskih strategija.

Tonino Picula uključio se iz Bruxellesa u program N1 Televizije kako bi komentirao navode da bi se Hrvatska mogla naći pod sankcijama Europske komisije zbog zakona o Ini.

“Ovoga trenutka nisu poznati svi elementi koje Europska komisija može prigovoriti Hrvatskoj. Trebamo pratiti situaciju i imati na vrijeme prave argumente. Europska komisija je osjetljiva na sporazume koji se tiču energetike, bilo da je riječ o nabavi energenata ili sporazumima koji reguliraju izgradnju novih kapacitea”, kazao je.

Upitan kakva je pozicija mađarskog premijera Viktora Orbana i njegove politike unutar Europske unije, te može li Mađarska zbog njega imati bolju poziciju prilikom pregovora MOL-Ine, Picula je odgovorio: “To je u svakom slučaju pitanje za Vladu RH i kako ona misli postaviti strategiju za ovo prevažno pitanje za Hrvatsku. Sada smo imali priliku vidjeti poziciju Mađara nakon što ih je posjetio ruski predsjednik Putin i dogovorio daljnju nadogradnju nuklearne elektrane. Komisija pratiti taj projekt s velikom pozornošću”.

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto izjavio je da je u slučaju Hrvatske i MOL-a normalna poslovna suradnja postala politički neodrživa te da ne preostaje ništa drugo nego tu suradnju okončati. Picula se na to osvrnuo riječima: “Doista bi bilo vrijeme da se odnosi Hrvatske i Mađarske relaksiraju, ali to neće biti moguće ako Mađarska nastavi, uoči sastanaka, govoriti da je odcjepljena u nabavi energenata s juga. Oni su imenovali Hrvatsku i Rumunjsku kao zemlje koje nisu napravile svoj dio posla koji je dogovoren. Orban svoju energentsku politiku ugrađuje u svoju vanjskopolitičku strategiju. Posjet Putina je bio medij da se pošalje ta poruka”.

Komentirajući prekinutu arbitražu sa Slovenijom, koju su zatim hrvatski susjedi nastavili samostalno, SDP-ov europarlamentarac je kazao: “Mislim da je pozicija Vlada RH, kako one prije, tako i one danas, vrlo jasna. Ne vidim kako bi Hrvatska na bilo koji način bila primorana uključit se u arbitražni postupak. Ne sumnjam da će slovenska strana na svaki način pokušati buduću odluku arbitraže proglasi punovažećom. Vjerujem da su svi argumenti na hrvatskoj strani”.

Osvrnuo se i na kritike iz Bosne i Hercegovine na račun hrvatskog djelovanja u Bruxellesu.

“Dokument kojeg je usvojio vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta treba čitati tako kako je napisan. Ne radi se ni o kakvom dokumentu koji zagovara prekrajanje BiH. Radi se o jednoj interpretaciji iz BiH. Kako EU bude otvarala put BiH-u, tako će rasti i kontroverze temeljena na nefunkcionalnosti Daytona. Riječi kao federalizam i decentralizacija jesu normalni politički termini. Iznimno je čudno da se izbaci pojam ‘konstitutivnost naroda’ jer ako išta – ovog trenutka u BiH treba prepoznati realnost da tamo žive tri konstitutivna naroda”, istaknuo je.

“Ovoga trenutka možemo reći da je situacija na Zapadnom Balkanu najnapetija u dugo vremena. Ne samo slanje vlaka iz Srbije na Kosovo, nego i neuspjeli razgovori Beograda i Prištine, pa i predizborne aktivnosti u Srbiji, ali i tenziji na Kosovu – ne govori ništa dobro o situaciji na Balkanu”, smatra Picula komentirajući odnose u regiji.

“EU ima veliku odgovornost. Velika Britanija izlazi iz EU, to će se osjetiti. S druge strane, tamo je Donald Trump i izaziva ozbiljne tenzije svojim vanjskopolitičkim planovima. Europski projekt je najranjiviji dosad. I to ne samo u onom dijelu koji pripada EU. Zemlje moraju nastaviti daljnje korake s europskim integracijama, sve ostalo otvara rizike za stabilnost, da ne kažem nešto drugo”, naglasio je.

(N1)

Related Posts