Temeljno je pitanje na koje treba odgovoriti je da li će naš LNG terminal biti konkurentan na tržištu, jer drugi razlog zbog kojeg ćemo graditi terminal je nedvojben, da će terminal povećati razinu energetske sigurnosti i doprinijeti diversificiranosti opskrbe prirodnim plinom. Da li će biti konkurentan u velikoj mjeri ovisi o cijeni LNG-a, jer za zakupiti kapacitete treba imati tržište, a za imati tržište treba imati konkurentnu cijenu ili djelovati na monopolističkom tržištu. Nadalje, treba ugovoriti dobavu prirodnog plina dugoročnim ugovorima, barem 2/3 ukupnih kapaciteta. Također, nameće se pitanje tko će graditi LNG terminal i da li mi sami (LNG Hrvatska u sadašnjoj vlasničkoj strukturi) možemo uopće izgraditi terminal? Pri tome nije pitanje možemo li ga izgraditi jer to sigurno možemo, nego je pitanje kakav mi operativni LNG terminal želimo i kakvu će on sutra poziciju zauzimati na tržištu?
Talijanski off-shore Adriatic LNG terminal godišnjeg kapaciteta od 8 bcm, najuspješniji je europski LNG terminal po pitanju iskoristivosti u 2013. godini sa stopom iskoristivosti od 65%. U vlasništvu je Exxon-Mobila (70,7%), Qatar Petroleuma (22%) i Edisona (7,3%) te je Edison ugovorio 80% kapaciteta na 25 godina, 12% kapaciteta je alocirano u skladu sa talijanskim Ministarstvom gospodarstva, dok je 8% kapaciteta slobodno (Adriatic LNG, 2014). Za 2018. godinu predviđeno je da off-shore LNG terminal u Falconari pokraj Ancone, kapaciteta 4 bcm/y postane operativan, dok je operativnost off-shore LNG terminala u Trstu, ukupnog kapaciteta 8 bcm/y, predviđena za 2019. godinu. Da li nam Italija može biti potencijalno tržište obzirom da je iza Njemačke i Velike Britanije, Italija treća zemlja u Europi prema kriteriju ukupne godišnje potrošnje prirodnog plina od 70 bcm (75 bcm u 2012.) ili bi nam mogla biti konkurencija obzirom na svoje kapacitete?
Drugi projekt iza (ili uz) LNG terminala koji nam je bitan je Jonsko-jadranski plinovod (IAP). Pri tome nikako ne smijemo zanemariti činjenicu da je to odvojak Trans Adratic plinovoda (TAP), a koji je opet dio cjelovitog projekta Južni koridor (South Corridor). Južni koridor prvenstveno je dizajniran za opskrbu talijanskog tržišta na jednoj strani te austrijskog CEGH-a na drugoj strani. Sigurno je da nitko neće ignorirati države na trasi plinovoda, ali isto tako IAP projekt može predstavljati značajan rizik koji proizlazi iz toga što opskrba zemalja koje će dobavljati prirodni plin IAP plinovodom ovisi o TAP plinovodu, na način da je inicijalni kapacitet od 10 bcm/y izuzet od odredbe slobodnog pristupa treće strane (Third party access) te će količine samo preko 10 bcm/y biti svake 2 godine ponuđene tržištu preko otvorenih sezonskih procedura. Drugim riječima, isporuke za države IAP plinovoda u inicijalnoj fazi ovisit će o mogućnostima ili dobroj volji TAP konzorcija (COWI IPF Consortium, 2014). Povučemo li sada paralelu sa predviđenim kapacitetom IAP plinovoda od 14 MMcm dnevno ili 5 bcm godišnje (Hrvatska 2,5 bcm, Albanija 1 bcm, Bosna i Hercegovina 1 bcm i Crna Gora 0,5 bcm) dolazimo do velikog nesrazmjera između TAP i IAP projekata, a po pitanju raspoloživosti navedenih količina.