Home TribinaAnalize Ovo su razlozi oštrog pada na tržištu kapitala

Ovo su razlozi oštrog pada na tržištu kapitala

by Ivan Brodić

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Analiza CNBC-a[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Trgovanje na Wall Streetu danas je nakratko obustavljeno nakon što je indeks S&P 500 potonuo sedam posto, prenijeli su svjetski mediji. [/vc_column][/vc_row]

Prema pravilima trgovine, ako indeks padne više od sedam posto, pokreće se automatizam prekida trgovine. Nakon što je trgovina nastavljena, Dow Jones je u jednom trenutku srušen više od 2.000 bodovoa što znači da bi moglo doći do najvećeg dnevbnog pada ovog indeksa u povijesti. Indeksi širom svijeta gube zbog kombinacije padajućih cijena nafte i skoka globalnih slučajeva koronavirusa.

Skupina zemalja proizvođača nafte poznata kao OPEC nije uspjela postići sporazum sa svojim saveznicima oko smanjenja proizvodnje nafte nakon sastanka u Beču u petak. To je dovelo do ukidanja OPEC Saudijske Arabije da smanji svoje službene prodajne cijene za travanj i navodno se pripremi za povećanje proizvodnje. Šokantan potez uslijedio je nakon što je saveznica OPEC-a Rusija od travnja do kraja godine odbila preporučeno smanjenje proizvodnje za 1,5 milijuna barela dnevno u pokušaju da podrži cijene energije, koje su zajedno s globalnim burzama opustošene padom potražnja uslijed izbijanja koronavirusa. Odluka Kremlja da ne pomogne u podizanju cijena energije ne samo da je razbila napore koalicije za suzbijanje proizvodnje, već će vjerojatno utjecati i na američke proizvođače nafte iz škriljaca, o čemu je Energypress pisao u jutrošnjoj analizi.

Sporazum je od samog početka bio osuđen na propast, smatraju analitičari jer njegov je glavni rezultat veći tržišni udio američkih proizvođača nafte iz škriljaca. Ako pogledamo Rusiju, oni ne smatraju da će smanjivanje proizvodnje na neodređeno vrijeme biti održiva strategija za njihovu naftnu industriju, već su najavili kako imaju dovoljno novca u državnim fondovima za susprezanje anomalija na tržištu. Analitičari CNBC-a smatraju kako je   Rusija “namirisala krv” u slabom američkom sektoru škriljaca te bi željela otkinuti 1,5 do 2 milijuna barela dnevno od američke proizvodnje škriljaca, koja se u posljednjih nekoliko godina naglo povećala.

Strahovi da će odluka pokrenuti sveopći cjenovni rat između OPEC-a i Rusije, u nedjelju navečer srušili su cijene nafte za više od 25 posto. U međuvremenu, prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, broj novih slučajeva koronavirusa u svijetu ukupno je 109.343, a smrtno je stradalo 3.809. U Italiji je smrtnost od izbijanja skočila s 233 na 366 tijekom vikenda, što je porast za 57%, dok su potvrđeni slučajevi skočili za 25% na 7.375. Sve je više potvrđenih slučajeva i u Velikoj Britaniji i Francuskoj.

Burze padaju, a u medijima se pojavljuju paralele sa 2008. godinom, o čemu sam govorio za N1 televiziju danas.

Međutim, Neil Shearing, glavni ekonomist Capital Economicsa, naglasio je da iako su ekonomisti 2008. godinu nazivali recesijom „bilance stanja“, što je utjecalo na ukupnu potražnju, trenutni ekonomski šok koji proizlazi iz koronavirusa utječe na oboje – i na stranu ponude i na stranu potražnje, jer se očekuju zatvaranje tvornica, zabrane putovanja, poremećaji u lancima opskrbe i zatvaranja škola predstavljaju šok opskrbe, piše CNBC.

Related Posts