Home Energetika Oštar pad svjetskih burzi zbog inflacije

Oštar pad svjetskih burzi zbog inflacije

by Energypress.net

Rizik od recesije

Na svjetskim su burzama cijene dionica oštro pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom, jer središnje banke u svijetu podižu kamatne stope kako bi suzbile inflaciju, a zbog toga rastu rizici od recesije.

Najveći tjedni pad indeksa od siječnja 2020. posljedica je strahovanja ulagača od recesije, s obzirom na to da Američka središnja banka agresivno povećava kamatne stope kako bi suzbila inflaciju.

U srijedu je FED povećao ključne kamate za čak 0,75 postotnih bodova, što je najveće jednokratno povećanje cijene novca još od 1994.

Stoga se sada kreću u rasponu od 1,5 do 1,75 posto, što je njihova najviša razina od ožujka 2020. i pojave krize izazvane koronavirusom.

A slijedit će i daljnja povećanja kamata, s obzirom na to da se inflacija kreće na najvišim razinama u 40 godina, iznad 8,5 posto, pa bi, prema procjenama FED-ovih čelnika, potkraj godine kamate mogle dosegnuti i 3,4 posto, najvišu razinu od 2008.

Čelnici FED-a smatraju da će gospodarstvo, unatoč oštrom povećanju kamata, izbjeći recesiju, no znatno su smanjili procjene rasta gospodarstva u ovoj godini s prethodnih 2,8 na 1,7 posto.

No, nisu svi uvjereni da će FED uspjeti ‘mekano prizemljiti’ gospodarstvo.

Analitičari Wells Fargo banke smatraju da sada postoji 50 posto izgleda da će uskoro doći do recesije. I mnoge druge banke, uključujući Deutsche Bank i Morgan Stanley, upozoravaju da rastu rizici od recesije.

U četvrtak je, dan nakon FED-a, kamate povećala i švicarska središnja banka, prvi put nakon 15 godina, s minus 0,75 na minus 0,25 posto, poručivši time kako je manje zabrinjava jačanje švicarske valute, a više visoka inflacija.

Kamate je, već petu sjednicu zaredom, u četvrtak povećala i britanska središnja banka, za daljnjih 0,25 postotnih bodova, na 1,25 posto.

Zbog toga se ulagači plaše da bi nastojanja središnjih banaka da zauzdaju inflaciju mogla dovesti do oštrog usporavanja rasta svjetskog gospodarstva, pa i do recesije.

Tako će prošli tjedan ostati zapamćen po oštrom padu burzi.

MSCI indeks svih svjetskih burzi pao je 5,8 posto, što je njegov najveći tjedni gubitak od ožujka 2020. i pojave koronakrize.

Američki S&P 500 indeks na gubitku je, pak, od početka godine oko 23 posto i zaronio je duboko u područje ‘medvjeda’, odnosno više od 20 posto ispod svoje rekordne razine.

Na europskim se burzama u ponedjeljak ujutro trguje oprezno, nakon oštrog pada cijena dionica prošloga tjedna, jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama dok središnje banke zbog visoke inflacije podižu kamatne stope.

Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje i stagnacija Crobex indeksa, nakon prošlotjednog oštrog pada, a u fokusu ulagače bit će zbivanja na svjetskim burzama.

Na azijskim su burzama cijene dionica u ponedjeljak pale jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama, s obzirom da zbog visoke inflacije središnje banke povećavaju kamate, što će usporiti rast svjetskog gospodarstva.

Cijene su nafte, pak, nastavile kliziti, nakon što su prošloga tjedna pale po prvi put u posljednjih pet tjedana. Trgovci se, naime, plaše slabljenja potražnje jer središnje banke podižu kamatne stope kako bi suzbile inflaciju, a to će usporiti rast svjetskog gospodarstva, a time i potražnje za naftom.

Related Posts