Oporavlja se kineska vanjskotrgovinska razmjena

Analiza
Kineski uvoz porastao je u lipnju prvi puta od rasplamsavanja epidemije koronavirusa početkom godine a blago je uvećan i izvoz, odražavajući postupni oporavak svjetske potražnje za proizvodima drugog gospodarstva svijeta.

Kineski je uvoz u lipnju porastao 2,7 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, nakon 16,7-postotnog pada u svibnju, pokazali su podaci carinske uprave. Izvoz je porastao skromnih 0,5 posto u odnosu na prošlogodišnji lipanj. U svibnju je pao 3,3 posto. Analitičari su očekivali da će uvoz pasti 10 a izvoz 1,5 posto.

Podaci pokazuju da je kineski uvoz željezne rude u lipnju porastao najsnažnije u godinu i pol dana, uz veći obujam isporuka i solidnu potražnju. Uvoz nafte dosegnuo je najvišu razinu otkada je Kina počela objavljivati podatke jer su rafinerije pojačale nabavu zbog niskih cijena nafte.

Kineski uvoz iz SAD-a porasto je 11,3 posto, čime je preokrenut trend dvoznamenkastih stopa pada nakon izbijanja pandemije. Unatoč tome, kineski višak u razmjeni sa SAD-om porastao je 5,4 posto, na 29,41 milijardu dolara. “Unatoč teškoćama koje donosi neočekivana epidemija, i dalje poštujemo naše obaveze i provodimo sporazum (o trgovini)”, kazao je novinarima glasnogovornik carinske uprave Liu Kuiwen.

Kineski višak u trgovinskoj razmjeni sa SAD-om potaknuo je američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede carine na kineski uvoz u vrijednosti više desetaka milijardi dolara. To je izazvalo napetosti u odnosima dva vodeća svjetska gospodarstva i zakočilo trgovinu.

Peking i Washington napravili su značajan korak prema stišavanju napetosti prvom fazom trgovinskog sporazuma kojim se Kina obavezala povećati uvoz iz SAD-a. Time nisu otklonjeni svi problemi i Trump je prošlog tjedna izjavio da ne razmišlja o nastavku razgovora.

Kineski je trgovinski višak u razmjeni sa svijetom u lipnju potonuo 35,6 posto, na 46,42 milijarde dolara. Pandemija je teško pogodila kinesko gospodarstvo koje je u prvom tromjesečju potonulo 6,8 posto. Mjere obuzdavanja zaraze zakočile su aktivnosti koje su se počele oporavljati tek uz postupno ublažavanje strogih ograničenja.

Virus još nije pod kontrolom, kao što pokazuje i velik broj novozaraženih u SAD-u gdje su mnoge savezne države počele ponovo uvoditi ograničenja, i pojava novih slučajeva zaraze u Kini, odakle se virus početkom godine počeo širiti po svijetu.

U ponedjeljak je broj zaraženih koronavirusom u svijetu premašio 13 milijuna, s više od pola milijuna smrtnih slučajeva. Previše država kreće u krivom smjeru a virus je i dalje neprijatelj broj jedan, upozorio je u ponedjeljak čelnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, piše Glas Istre.

You may also like

0 comments