Očekuje se stagnacija cijena nafte?

Izvori sa sastanka u Beču 
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) postigla je dogovor o produljenju sporazuma o ograničenju opskrbe naftom do ožujka iduće godine radi potpore cijenama nafte u uvjetima posustajanja svjetskog gospodarstva i skoka američke proizvodnje, izjavila su u ponedjeljak tri izvora u OPEC-u.

Saudijska Arabija će po njegovim riječima u srpnju nastaviti smanjivati isporuke kupcima. OPEC i njegovi saveznici među neovisnim proizvođačima, uključujući Rusiju, sastaju se danas i sutra u Beču kako bi razgovarali o proizvodnoj politici. Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je tijekom vikenda da je sa Saudijskom Arabijom dogovorio produljenje sporazuma o ograničenju proizvodnje do prosinca ove ili ožujka iduće godine.

OPEC+ smanjuje proizvodnju od početka ove godine za 1,2 milijuna barela dnevno na temelju sporazuma iz studenog koji je istekao jučer. Cilj im je spriječiti pad cijena nafte zbog naglog povećanja proizvodnje u Sjedinjenim Državama koje su u međuvremenu pretekle Saudijsku Arabiju i Rusiju i zauzele poziciju vodećeg proizvođača nafte u svijetu.

SAD je također najveći potrošač nafte u svijetu i nije član OPEC-a niti sudjeluje u sporazumu o ograničenju proizvodnje. Više cijene nafte mogle bi u SAD-u prouzročiti poskupljenje benzina, što je izuzetno važno predsjedniku Donaldu Trumpu u utrci za još jedan mandat u Bijeloj kući.

Stoga će ga odluka OPEC-a i njegovih saveznika vjerojatno razljutiti, posebno nakon što je već u više navrata poručio Saudijskoj Arabiji da mora povećati opskrbu i pomoći sniziti cijene želi li dobiti američku potporu u odmjeravanju snaga s vječnim protivnikom Iranom. Iranski je pak izvoz zbog postroženih američkih sankcija smanjen s više od dva milijuna na samo 300 tisuća barela dnevno. Washington je uveo sankcije i Venezueli, što je također znatno smanjilo izvoz nafte iz te srednjeameričke zemlje.

Dodatne probleme OPEC-u i njegovim saveznicima stvaraju bojazni da bi američko-kineski trgovinski spor mogao zakočiti svjetski gospodarski rast a time i potražnju za naftom. Cijene nafte mogle bi stagnirati ako posustajanje gospodarstva zakoči potrađnju i američka nafta preplavi tržište, pokazala je Reutersova anketa među analitičarima.

You may also like

0 comments