Analiza HNB-a
Samo nekoliko mjeseci nakon snažnog povećanja prognoze rasta za ovu godinu, s 1,5 na 2,9 posto, HNB je izašao sa znatno sumornijom slikom ekonomije.
Model brze procjene gospodarske aktivnosti “upućuje na blagi pad realnog BDP-a u odnosu na prethodno tromjesečje, zbog čega bi godišnja stopa rasta mogla usporiti na 2,5 posto”. U dva prethodna kvartala godišnji rast je iznosio 2,8 i 2,7 posto. Stoga se čine malo izglednima i ranija očekivanja da će BDP u cijeloj godini porasti 2,9 posto, piše Jutarnji list.
Kad je riječ o kvartalnoj razini, analitičari središnje banke očekuju pad u trećem tromjesečju od 0,4 posto. Silazni trend, doduše, zabilježen je i u istom razdoblju lani, ali u nastavku godine ipak je prevladao oporavak. Unatoč raširenom očekivanju, recesija je izbjegnuta,.ali već bi sam kraj godine mogao donijeti neželjeni scenarij. U tehničku recesiju ulazi se nakon što dva uzastopna kvartala u nekoj zemlji pada ekonomska aktivnost.