SEEbiz.eu
Dionica Petrola ove je godine na meti optimista, s rastom vrijednosti od preko 20%, što je odraz pozitivnih očekivanja ulagača o budućem poslovanju tvrtke.
Petrol za 2025. očekuje EBITDA u iznosu od 339 milijuna eura. Očekuje se da će neto dobit iznositi 177,8 milijuna eura, što znači zaradu po dionici od oko 4,3 eura. Ta su očekivanja relativno u skladu s Petrolovom strategijom 2021.-2025., gdje se za 2025. očekuje EBITDA od 336 milijuna eura i neto dobit od 180 milijuna eura.
To pokazuje stabilno poslovanje tvrtke, unatoč izazovnim uvjetima proteklih godina, koje su obilježile rast cijena, energetska kriza i regulatorni izazovi. Ublažavanje potonjeg moglo bi dionici dati dodatni zamah i svježi vjetar u krila, a već sada možemo očekivati dividendu od najmanje 2 eura po dionici.
S obzirom na početnu ovogodišnju cijenu dionice od 31,5 eura, ova je vrijednost bila zaista atraktivna za tvrtku poput Petrola, koja posluje u povoljnom makroekonomskom okruženju. Ne manje važno, u Sloveniji se ove godine očekuje rast BDP-a veći od dva posto, čemu će pridonijeti i rast plaća te nastavak snažnog tržišta rada, što također pozitivno utječe na poslovanje Petrola.
Ukratko, slovensko tržište dionica u posljednje vrijeme općenito bilježi ohrabrujući rast, no unatoč tome domaće tržište ostaje privlačno, donosi SEEbiz.