Home TribinaAnalize Obnovljivi izvori energije rekordni u SAD-u

Obnovljivi izvori energije rekordni u SAD-u

by Energypress.net

Analiza

Potrošnja energije proizvedene u postrojenjima na obnovljive izvore u SAD-u je 2020. rasla već petu godinu za redom i dosegnula je rekordan iznosi od 32 706 TW h ili 12% američke potrošnje energije. Istodobno, obnovljivi izvori bili su jedini izvor energije u SAD-u čija je potrošnja u 2020. porasla u odnosu na 2019. godinu jer su pale i potrošnja fosilnih goriva i potrošnja nuklearne energije.

Najveći udio u ukupnoj potrošnji energije iz obnovljivih izvora, 26%, otpada na vjetroenergiju koja se isključivo koristi za proizvodnju električne energije. Pri tome su vjetroelektrane još 2019. godine pretekle hidroelektrane kao vodeća postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, a potrošnja električne energije iz njih istodobno je povećana za 14%.

Na hidroenergiju, odnosno na hidroelektrane otpada 22% udjela u potrošnji energije iz obnovljivih izvora i ta potrošnja zadržava gotovo istu razinu već pola stoljeća, naravno uz određena odstupanja zbog hidrologije.

Energija iz biomase (šumske biomase i otpada) također čini 22% potrošnje energije iz obnovljivih izvora, a koristi se za proizvodnju električne i toplinske energije, vrlo često i za vlastitu potrošnju u drvnoj industriji i sl. Na biogoriva (bioetanoj, biodizel itd.) otpada 17% američke potrošnje energije iz obnovljivih izvora. No, njihova je potrošnja u američkoj energetici i prometu u 2020. u odnosu na 2019. godinu pala za čak 11%, čemu je glavni razlog pandemija koronavirusa koja je značajno utjecala upravo na promet.

Konačno, na Sunčevu energiju otpada 11% potrošnje energije iz obnovljivih izvora u SAD-u, a iz nje se proizvode električna (u sunčanim elektranama i sunčanim termoelektranama) i toplinska energija (u solarnim toplinskim sustavima i solarnim toplanama). Pri tome se njezina potrošnja u 2020. u odnosu na prethodnu godinu povećala za 22%, izvijestio je američki energetski portal ‘Renewable Energy World’, prenosi Energetika-net.

SAD je u četvrtak uvrstio na crnu listu skupinu kineskih kompanija koje proizvode materijale za solarne panele zbog optužbi o navodnom prisilnom radu u pokrajini Xinjiang.

Bijela kuća zabranila je uvoz ključnog materijala za solarne panele koji proizvodi kineska tvrtka Hoshine Silicon Industry i isporuke američke robe i usluga toj kompaniji.

Na crnoj su listi i Xinjiang Dago New Energy, Xinjiang East Hope Noferrous Metals, Xinjiang GCL New Energy Material Technology i Xinjiang Production and Construction Corps.

Neke od tih tvrtki spadaju među vodeće proizvođače monokristalnog silicija i polisilicija u svijetu, koji se koriste u proizvodnji solarnih panela.

Kabinet predsjednika Joea Bidena tvrdi da su kompanije uključene u prisilni rad Ujgura i drugih muslimanskih manjinskih skupina u Xinjiangu.

Poslovna praksa tih kompanija kosi se s američkim vrijednostima i ujedno šteti američkim radncima „izrabljivanjem radne snage i umjetnim snižavanjem plaća”.

Ministarstvo rada paralelno je na “Popis robe proizvedene dječjim ili prisilnim radom” dodalo i polisilikon, proizveden prisilnim radom u Kini.

“Mjere pokazuju da smo spremni nametnuti dodatne troškove Narodnoj Republici Kini (NRK) zbog okrutnih i nehumanih praksi prisilnog rada i pobrinuti se da Peking poštuje pravila poštene trgovine u okviru međunarodnog poretka utemeljenog na propisima”, priopćili su iz Bijele kuće.

Tvrtka Hoshine Silicon Industry priopćila je da ne izvozi industrijski silicij izravno u SAD, što ograničava utjecaj zabrane.

Xinjiang Daqo New Energy ističe “nultu toleranciju” prema prisilnom radu, dodavši također da ne prodaje svoju robu izravno u SAD, niti u SAD-u išta izravno kupuje, pa zabrana ne bi trebala “značajno” utjecati na njegovo poslovanje.

Ostale tvrtke nisu odgovorile na zahtjev da komentiraju američki potez ili ih se nije moglo dobiti.

Vlada u Pekingu naglašava da su tvrdnje o prisilnom radu obične laži.

Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijian rekao je u četvrtak u reakciji na medijska izvješća o američkoj zabrani da će Kina poduzeti “sve potrebne mjere” kako bi zaštitila prava i interese svojih tvrtki.

Related Posts