Politički sukob između venezuelskog parlamenta u kojem većinu ima opozicija i socijalističke vlade ponovno se rasplamsao nakon neuspjeha razgovora koje vodi Vatikan i nakon što su obje strane imenovale svoje članove u Državnu izbornu komisiju. 

Opozicijska koalicija Demokratsko jedinstvo optužuje predsjednika Nicolasa Madura za lošu i disfunkcionalnu ekonomiju te članice OPEC-a, te ga žele zbaciti putem referenduma ili prijevremenim predsjedničkim izborima koji bi se trebali održati krajem 2018.

Maduro odgovara kako nastavlja svojim putem, te optužuje svoje protivnike da sabotiraju ekonomiju kako bi ga potkopali i da žele puč kojeg će podržati SAD.

Vatikan posrednik u razgovorima

Krajem listopada, suprotstavljene strane su razgovarale uz posredovanje Vatikana i tri bivša čelnika države. No prošlog tjedna, članovi opozicije napustili su te razgovore, tvrdeći da se dužnosnici ne drže dogovora, uključujući onaj o imenovanju novih članova u peteročlanu Izbornu komisiju.

To pitanje je od važnosti za dugogodišnji politički sukob u Venezueli jer je Izborna komisija ove godine odbila zahtjev opozicije za referendum o opozivu predsjednika, a mnogi stanovnici te južnoameričke države vide ga kao naklonjenu vladi.

Narodna skupština Venezuele pokrenula je simboličku političku parnicu protiv Madura, prozvavši ga odgovornim za katastrofalnu ekonomsku situaciju i kršenja ljudskih prava u toj državi od 30 miliona stanovnika. Vrhovni sud, koji po tradiciji podržava Madura, nešto kasnije je obnovio mandate dva člana izborne komisije koji su bili na odlasku, dodajući da skupština “prezire” zakon.

Čelnici opozicije taj čin smatraju neustavnim prisvajanjem njihovih funkcija, te će kasnije tokom sjednice imenovati svoje zamjene za ta dva člana komisije.

“Vrhovni sud ne može zamijeniti odgovornost skupštine”, rekao je zastupnik Juan Pablo Guanip.

“Izazvali su rat vlasti, a to vodi do situacije potpunog bezvlašća u ovoj državi”, dodao je.

Opozicija krši zakon i priželjkuje puč

Vladini zastupnici su u utorak napustili parlament, a u srijedu podnijeli službene žalbe Vrhovnom sudu i reviziji protiv zastupnika opozicije.

“Ne samo da žele puč protiv predsjednika, nego i očito krše zakon”, tvrdi zastupnik Hector Rodriguez.

Dok se njihovi političari svađaju, stanovnici Venezuele se pokušavaju snaći u brutalnoj trećoj godini ekonomske krize obilježenoj ogromnim cijenama i velikim nestašicama zbog koje mnogi preskaču obroke.

Iznenadno povlačenje najvrijednije venezuelanske novčanice dodatno je zabrinulo stanovništvo, izazvalo kaos na ulicama i stvorilo ogromne redove u bankama, prenosi Al Jazeera Balkans.

Related Posts