Analiza IEA
Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je danas da bi se emisije stakleničkih plinova mogle smanjiti samo za 30 posto do 2030. godine na temelju obećanja zemalja na klimatskoj konferenciji UN-a u Dubaiju (COP28). Ako zemlje ne poduzmu ambicioznije mjere, svijet neće izbjeći najgore posljedice klimatskih promjena, rekla je.
U ocjeni još uvijek neobvezujućih obećanja vlada i industrije nafte i plina na COP28, IEA je uzela u obzir, među ostalim, utrostručenje obnovljivih izvora energije i udvostručenje energetske učinkovitosti do 2030., kao i značajno smanjenje emisije metana.
Prema UN-ovom programu za klimu, 130 zemalja do sada je pristupilo obvezama u pogledu obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti. Indija i izvoznici nafte Rusija i Saudijska Arabija su s druge strane ovoga.
Kina, najveći svjetski proizvođač stakleničkih plinova, obećala je to u manje formalnoj izjavi nakon nedavnog sastanka s američkim dužnosnicima u Kaliforniji, kojem je prisustvovala u sklopu priprema za COP28.
Oko 50 naftnih i plinskih kompanija pridružilo se obvezi smanjenja emisije metana, koji je odgovoran za oko trećinu stakleničkih plinova koji uzrokuju globalno zagrijavanje. Uzgoj stoke jedan je od glavnih izvora proizvodnje metana.
Metan ostaje u atmosferi oko desetljeća, ali apsorbira energiju puno brže od ugljičnog dioksida, pa se kratkoročno smanjenje emisija ovog stakleničkog plina čini kao brzo rješenje za ograničavanje globalnog zagrijavanja i poboljšanje kvalitete zraka.