Home TribinaAnalize Novi vlasnik ponudio tri rješenja za Petrokemiju

Novi vlasnik ponudio tri rješenja za Petrokemiju

by Energypress.net

Analiza Poslovnog dnevnika

Nije dugo prošlo od kada se smirila situacija, provela promjena većinskog vlasnika i pokrenula proizvodnja, a Petrokemija ponovno dolazi u žižu javnosti. Proizvodnja je nakon dva mjeseca ponovno obustavljena, što u Kutini neminovno izaziva strah i nevjericu u objašnjenja Uprave da su razlozi tehnički kvar i redoviti remont proizvodnih pogona, piše Poslovni dnevnik.

To više što je remont dugo slovio kao krivac ranije 15-mjesečne obustave proizvodnje, naravno uz nepodnošljivu cijenu plina. No, svima je bilo jasno da se čekalo rješavanje vlasničkih odnosa, budući da su se dotadašnji većinski vlasnici, Ina i PPD, odlučili povući iz Petrokemije.

Da će se remont provoditi mjesecima i proizvodnja ponovno pokrenuti tek u siječnju iduće godine čulo se i na sjednici saborskog odbora za poljoprivredu prije desetak dana. Iz Ministarstva poljoprivrede pritom su dali informaciju da iz kutinske kompanije uvjeravaju da su proizveli dovoljne količine mineralnih gnojiva za jesensku i proljetnu sjetvu, te su time osigurali vrijeme za remont.

Iz Ministarstva gospodarstva su, pak, kazali da još uvijek čekaju plan ulaganja novog vlasnika, turske kompanije Yildirim i razgovore o nastavku poslovanja tvrtke, u kojoj država još uvijek ima oko 45% dionica. Ovih dana, kako doznaje Poslovni dnevnik, Yildirimov plan ulaganja stigao je do resornog Ministarstva gospodarstva i CERP-a, točnije prijedlog oko uređenja daljnjih odnosa u Petrokemiji.

Službenih informacija o detaljima zasad nema, no kako se iz više izvora čuje, grupacija Yildirim dostavila je informacije o projektima i vremenskom okviru ulaganja, ali i prijedlog državi s nekoliko opcija, točnije njih tri, kojima se definiraju njihovi odnosi. Naime, Yildirim i dalje ustrajava da bude jedini vlasnik kutinskog industrijalca.

Jedno od rješenja podrazumijeva da svoju dominaciju u vlasničkoj strukturi Yildirim postigne dokapitalizacijom, pa bi državni udjel postao de facto beznačajan. Druga opcija podrazumijeva prodaju svih državnih dionica.

Tim bi rješenjem turska grupacija postala 100-postotni vlasnik, budući da je udjel malih dioničara simboličan (0,3%), te će ih potom istisnuti. Treće rješenje jest da, kao suvlasnici, Yildirim i država zajednički ulože i dokapitaliziraju Petrokemiju srazmjerno vlasničkim udjelima.

Kako se iz državnih redova doznaje, o prijedlozima će se prvi interni razgovori između nadležnih ministara i CERP-a voditi već ovaj tjedan. No, već sada se opciju zajedničke dokapitalizacije smatra nerealnom, budući da bi se ona smatrala nedozvoljenom državnom potporom i podrazumijevala bi izradu programa restrukturiranja i ishođenja odobrenja Europske komisije.

A Petrokemija za sada nije tvrtka u teškoćama. S druge strane, kada je proljetos Yildirim preuzimao Petrokemiju, prihvatio je na sebe i provedbu ugovorenih obveza prethodnih vlasnika iz ugovora iz 2018., a koja uključuje i provođenje dokapitalizacije.

To bi trebalo učiniti do 2028., no već bi sada Petrokemiji, prema stavu Yildirima, dobro došlo kapitalno jačanje i zbog obveza ispunjenja uvjeta za okolišne dozvole i poslovanje u skladu sa standardima u očuvanju okoliša.

Prve dozvole ističu već iduće godine, a koliko je poznato, ulaganja se ne provode. U Ministarstvu gospodarstva uvjereni su da nema razloga da tvrtka ne ulaže u modernizaciju. Osim toga, smatraju da postoji dovoljno prostora u programima europskih “zelenih” fondova iz kojih bi Petrokemija mogli povući sredstva.

Za sada, čini se, najviše šansi Yildirimu se otvara kroz opciju kupnje državnih dionica. U CERP-u su već izradili novu procjenu vrijednosti dionica koje posjeduju, oko 18%, koje su inače već prošle godine nudili po cijeni iznad nominalne vrijednosti, ali nije bilo zainteresiranih. Istina, objava natječaja otvara i mogućnost pojave konkurencije, no CERP-u takav način prodaje određuje zakon, donosi Poslovni dnevnik.

Ostale dionice Petrokemije posjeduju državne tvrtke i institucije, koje same donose odluke o prodaji. Kako se iz njihovih redova čuje, uglavnom su raspoložene prodati ih, ali uz uvjet da cijena ne bude manja od one koja je vrijedila za Inu i PPD. Njima je Yildirim za 54,5% udjela platio oko 55 milijuna eura, odnosno jedan milijun eura po postotku udjela.

Tu skupinu državnih dioničara čine Fond za financiranje razgradnje NEK, Janaf i Plinacro, koji zajedno posjeduju 27% dionica. No, kao i CERP, i oni će čekati zeleno svjetlo iz Vlade, a kako se već čuje, takva odluka neće biti donijeta u ovom mandatu, već se ostavlja za postizborno vrijeme. S druge strane, u Yildirimu, premda imaju sve poluge upravljanja, žele biti jedini vlasnik i uz to vežu i svoj angažman, a jasniji odgovor očekuju do kraja godine.

Pitanje je što to sve znači za Petrokemiju, u kojoj je do kraja godine status 1300 radnika osiguran produljenim kolektivnim ugovorom, te su pokriveni troškovi tekućeg poslovanja tvrtke. Od ulaska novog vlasnika očekivanja su velika, a ponajviše da se nastavi s proizvodnjom i da ju se u svakom pogledu podigne na višu razinu, piše u tekstu Poslovnog dnevnika.

Related Posts