Njemačka ostvarila 18 milijardi eura suficita, kako ga potrošiti

Njemačka je u prvoj polovini godine zabilježila rekordan proračunski višak, pokazali su u petak službeni podaci državnog statističkog ureda, uz nastavljen snažan rast gospodarskih aktivnosti.
Ukupni je višak u razdoblju od siječnja do lipnja iznosio 18,3 milijarde eura, izvijestio je Destatis. U cijeloj 2016. godini višak je iznosio gotovo 24 milijarde eura. Prihodi od poreza, doprinosa i ostalih izvora uvećani su u prvih šest ovogodišnjih mjeseci 4,3 posto u odnosu na isto razdoblje 2016. godine, dosegnuvši 724 milijarde eura.

Isti je postotni rast zabilježen i u stavci potrošnje, koja je iznosila 705 milijardi eura. Ukupna je vrijednost BDP-a u prvoj polovini godine iznosila 1600 milijardi eura, što znači da je proračunski višak iskazan udjelom u BDP-u iznosio oko 1,1 posto. “Proračuni saveznih, područnih i mjesnih vlasti ponovo su crpili podršku iz povoljnih trendova na tržištu rada i u gospodarstvu, te iz politike suzdržane potrošnje”, zaključili su u Destatisu. Upozorili su ipak da iz brojki za prvu polovinu godine ne treba izvoditi zaključke za cijelu godine budući da jednokratni faktori mogu značajno utjecati na javne financije. Saveznici, susjedi i međunarodne institucije često kritiziraju njemačku nesklonost povećanju domaćih ulaganja, tvrdeći da bi pomogla smanjiti ogroman njemački trgovinski višak.

U odvojenom su izvješću statističari danas potvrdili da je njemački BDP u drugom tromjesečju porastao 0,6 posto, što znači da je blago usporio u odnosu na prva tri ovogodišnja mjeseca kada su aktivnosti porasle 0,7 posto. Snažan skok osobne i javne potrošnje u razdoblju od travnja do lipnja i veća ulaganja u kapitalnu robu i gradnju upućuju na zaključak da je ključni oslonac rastu bila domaća potražnja.Uvoz je u promatranom razdoblju porastao snažnije od izvoza, za 1,7 posto u odnosu na 0,7 posto u stavci izvoza, čime je vanjskotrgovinska razmjena blago smanjila vrijednost BDP-a u drugom tromjesečju.

Vlada zasad ustraje u opreznoj procjeni da će u cijeloj 2017. gospodarstvo porasti 1,5 posto. Istodobno je njemački institut Ifo objavio istraživanje kako se poslovno povjerenje u najjačem europskom gospodarstvu u kolovozu zadržalo blizu rekordne razine. To ukazuje na niz dobrih ekonomskih vijesti uoči rujanskih parlamentarnih izbora. Ekonomski institut Ifo sa sjedištem u Münchenu objavio je da je indeks poslovne klime u kolovozu iznosio 115,9 bodova, kliznuvši s povijesnog vrhunca od 116 bodova, zabilježenog u srpnju. “Raspoloženje njemačkih gospodarstvenika i dalje je na vrlo visokoj razini”, zaključuje čelnik instituta Clemens Fuest. “Njemačko gospodarstvo ostaje na putu rasta “, dodaje, a donosi Poslovni dnevnik.

Blagi pad indeksa u Ifou objašnjavaju nešto lošijom ocjenom aktualnog stanja u gospodarstvu dok su očekivanja za predstojeće razdoblje optimističnija. Poboljšana klima među gospodarstvenicima veže se na ostale pozitivne podatke iz najvećeg europskog gospodarstva, dajući vjetar u leđa kancelarki Angeli Merkel i njezinom CDU-u uoči izbora 24. rujna. IFO-ovo izvješće potvrđuje “gotovo nejverojatnu snagu njemačkog gospodarstva”, ističe analitičar ING Diba banke Carsten Brzeski. Promatrajući različite sektore gospodarstva, optimizam u industriji i građevini dosegnuo je nove rekorde dok je u veleprodaji blago pojačan pesimizam. Najviše razloga za zabrinutost dolazi iz sektora maloprodaje, čiji predstavnici su ‘očito manje zadovoljni’ trenutnom situacijom i manje su optimistični u pogledu budućnosti.

You may also like

0 comments