Home Geopolitika Nervoza u NATO savezu: Američko vodstvo potrebnije nego ikada

Nervoza u NATO savezu: Američko vodstvo potrebnije nego ikada

by Agencije

Suočavamo se s novim sigurnosnim okruženjem, uključujući hibridni rat, informatičke napade, prijetnju terorizmom. Američko vodstvo važnije je nego ikad, kazao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg čestitajući Donaldu Trumpu na pobjedi na američkim predsjedničkim izborima.

Radujem se zajedničkoj suradnji s izabranim predsjednikom Trumpom, dodao je Stoltenberg. Trump je tijekom kampanje izazvao zgražanje najavom da će Washington dvaput razmisliti kada je riječ o potpori NATO-ovim saveznicima ako oni ne ispune svoje financijske obveze, čime je izazvao sumnje u privrženost Amerike sjevernoatlanskom sigurnosnom savezu. Upitan za takve najave, Stoltenberg je rekao da su se svi saveznici svečano obvezali da će braniti jedan drugog i to je apsolutno i bezuvjetno. Ta su sigurnosna jamstva važna za Europu, no također su važna i za Sjedinjene Države, kazao je Stoltenberg podsjetivši da je načelo svi za jednog, jedan za sve bilo primijenjeno i nakon terorističkih napada na Ameriku 11. rujna.

Unatoč očekivanim prigodnim čestitkama, mediji ističu kako za Europsku uniju i NATO izbor Donalda Trumpa za novog američkog predsjednika donosi prije svega nesigurnost. Nitko u Bruxellesu ne može sa sigurnošću reći što bi trebalo očekivati u budućnosti od novog američkog predsjednika i vrhovnog zapovjednika oružanih snaga. Uzme li se u obzir Trumpova najava “Prvo Amerika”, pred transaltanskim partnerima stoje teška vremena, navodi u svojoj analizi agencija dpa.

NATO-ov čelnik Stoltenberg distancirao se od američkog republikanskog kandidata, dok je predsjednik Europskog parlamenta Martin Schultz kazao: Trump nije problem samo za EU već za cijeli svijet. Ono što bi se svakako moglo očekivati nakon Trumpova izbora za predsjednika jest da će se partneri u NATO-u, prije svega Njemačka, morati naviknuti na ideju o znatno većem financijskom doprinosu Sjevernoatlanskom savezu.

Tijekom kampanje Trump je više puta isticao da SAD nosi prevelik teret te da će tražiti više od saveznika, posebice kad je riječ o financijama. Ključno je pitanje hoće li 70-godišnji novi američki predsjednik poduprijeti NATO u odvraćanju Rusije od agresivne politike prema Europi. Signali s tim u vezi, odaslani tijekom kampanje, bili su vrlo nejasni. Govoreći o vojnom jačanju NATO-ovog prisustva u istočnoeuropskim članicama, Trump se upitao: Zašto smo uvijek mi oni koji to moraju napraviti?.

Za sada nije jasno što bi europski čelnici mogli očekivati od Trumpa, jer su njegove ideje slabo poznate u Bruxellesu. Sve američke vlade nakon 2. svjetskog rata podupirale su EU kao veliki projekt ujedinjenja, no Trump je u srpnju kazao da je EU osnovan kako bi financijski potkopao Ameriku.

Prema prvim analizama može se očekivati da će Trumpov izbor biti poticaj i europskoj populističkoj desnici, posebice s obzirom na činjenicu da se veliki broj građana u europskim zemljama ponovno vraća nacionalnim interesima, primjerice u Nizozemskoj, Francuskoj, Italiji, Mađarskoj i Njemačkoj.

Related Posts