[vc_row][vc_column width=”1/3″]RBA Analize[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Napad na najveće postrojenje za preradu nafte u Saudijskoj Arabiji prošlog vikenda trenutno je smanjio proizvodnju sirove nafte za 5,7 mil. barela dnevno, što je oko 5% globalne proizvodnje nafte. [/vc_column][/vc_row]

U ponedjeljak ujutro na robnim burzama cijena sirove nafte (tipa Brent) skočila je za gotovo 20 posto, na 72 dolara po barelu. Međutim u nastavku dana cijena se korigirala na prosječan dnevni rast oko 10%. Ukoliko bi se obustava proizvodnje nastavila kroz dulji vremenski period to bi se značajno odrazilo na kretanje cijene sirove nafte.

Prema našim procjenama, iako je ovakav incident jedinstven i s „dramatičnim“ brojkama, za sada nema razloga za pretjeranu zabrinutost na tržištu. Izvozne zalihe Saudijske Arabije su nešto manje od 200 mil. barela što može nadoknaditi nedostatak proizvodnje za malo više od mjesec dana. Očekivanja se da će obnova oštećenih naftnih postrojenja potrajati nekoliko tjedana. Osim toga, sve zemlje proizvođači imaju strateške rezerve nafte za slučaj neočekivanih i nepredvidivih situacija, koje mogu pokriti potražnju za nekoliko mjeseci (samo u SAD-u zalihe za koje je američka vlada već odobrila upotrebu iznose preko 600 mil. barela).

Također, s obzirom na prezasićenost tržišta, međunarodne zalihe nafte tolike su da bi (prema pisanju Reutersa) izostanak proizvodnje od 5 mil. trebao trajati nekoliko mjeseci da se zalihe smanje blago ispod dugoročnog prosjeka. Ono što se može ustvrditi, je da bi premija za politički rizik u cijeni nafte trebala ostati viša jer se slični napadi ne mogu isključiti u budućnosti, a ranjivost moderne naftne infrastrukture jasno se pokazala.

Najveći rizik za daljnji rast cijena nafte predstavlja opasnost od eskalacija sukoba s Iranom (trenutno su optuženi za napad od strane SAD-a): ratna eskalacija u perzijskom zaljevu poremetila bi mnogo veći izvozni udio nafte i vjerojatno bi pokrenula relevantni šok cijena nafte koji bi mogao ozbiljno naškoditi i utjecati na svjetsku ekonomiju, kao i na financijska tržišta. S obzirom na samo privremeni gubitak proizvodnje i visok stupanj naftnih zaliha ne vidimo razlog za povećanjem prognoze cijena nafte te ostajemo pri našim projekcijama (64$ za naftu tipa Brent na kraju 2019.).

Iako skok cijene od 10% zvuči ozbiljno razina od 66 dolara po barelu približno je ista kao početkom srpnja. Stoga smatramo kako nedavni incident neće ostaviti značajniju posljedicu na cijene. Čim bude objavljen plan i raspored za nastavak proizvodnje saudijske nafte, cijena bi trebala ponovno (dodatno) pasti.

U skladu s time, ne očekujemo relevantne učinke na druga tržišta. S druge strane, u slučaju da napad kasnije eskalira u vojni sukob s Iranom, naš bi se scenarij drastično promijenio (ukoliko bi transportne rute u Perzijskom zaljevu bile blokirane) Međutim, ovaj bi scenarij imao visoke negativne globalne posljedice te procjenjujemo da je vjerojatnost takvog raspleta niska.

[quote_box name=””]

Broj stranih radnika u Saudijskoj Arabiji smanjio se za više od 20 posto u zadnjih trideset mjeseci zbog visokih poreza i pada ekonomije, piše u izvještaju objavljenom u četvrtak.

Kako pokazuje studija društva „Saudi Jadwa Investment“, Saudijska Arabija je u drugom tromjesečju 2019. izgubila 132.000 stranih radnika. Time se broj stranih radnika koji su od 2017. napustili monarhiju popeo na 1,9 miliona, što je pad od 22 posto u nepune tri godine. Zbog toga je broj stranih radnika u privatnom i javnom sektoru s 8,55 miliona, koliko ih je bilo krajem 2016., pao na tek 6,66 miliona, krajem juna 2019.

U istom razdoblju je broj radnika u kućanstvu, članova posluge i privatnih vozača, porastao za 33 posto i dostigao je 3,1 milion ljudi, navodi se u studiji. Saudijska Arabija ima 33,4 miliona stanovnika, od čega su trećina stranci. Privredna djelatnost Saudijske Arabije, koja svaki dan proizvede oko 10 milijuna barela nafte, snažno je pogođena padom cijena sirove nafte od sredine 2014.

Zbog budžetskog deficita koji bilježi šestu godinu zaredom, ova zemlja, najveći svjetski izvoznik „crnog zlata“, uvela je niz mjera štednje, kao što su ukidanje subvencije za gorivo i za struju i uvođenje PDV-a od pet posto.

[/quote_box]

Kuvajt je podigao razinu sigurnosti u svim svojim lukama te na naftnim terminalima, objavila je u petak državna novinska agencija Kuvajt odluku ministra trgovine i industrije Khaleda Al-Roudhana.

Related Posts