Home Energetika Neće biti rata između Irana i SAD-a

Neće biti rata između Irana i SAD-a

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Poruka iz Teherana[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Između Irana i SAD-a neće biti vojnog sukoba, rekao je tajnik iranskoga Vrhovnog nacionalnog sigurnosnog vijeća, a prenijela ga je u srijedu državna novinska agencija IRNA.[/vc_column][/vc_row]

Zabrinutost zbog mogućeg vojnog sukoba između Irana i SAD-a porasla je nakon prošlotjednih napada na dva naftna tankera pored Zaljeva. Washington je okrivio dugogodišnjeg neprijatelja Iran za napade, no Teheran je opovrgnuo upletenost u napade. “Između Irana i Amerike neće biti vojnog sukoba jer nema razloga za rat. Optuživanje drugih zemalja postalo je među američkim dužnosnicima uobičajena praksa, dok nastoje izvršiti pritisak na druge zemlje”, rekao je Ali Šamhani.

U međuvremenu je glasnogovornik iranske Organizacije za atomsku energiju Behruz Kamalvandi u srijedu rekao da Teheran neće produljiti dvomjesečni rok za početak povlačenja iz obveza dogovorenih u sklopu nuklearnog sporazuma. Iran je u svibnju prestao ispunjavati neke obveze iz nuklearnog sporazuma sklopljenog sa svjetskim silama, nakon što se SAD jednostrano povukao iz sporazuma 2018. te ponovno nametnuo sankcije Teheranu.

Iranski predsjednik Hasan Rohani izjavio je da je povlačenje iz dijela obaveza prema tom sporazumu “minimalna” mjera koju je Teheran mogao usvojiti. U svom govoru u srijedu, koji je prenosila državna televizija, Rohani je rekao da Iran neće pregovarati sa SAD-om pod pritiskom.

Iran je u svibnju objavio da će početi obogaćivati uran na višoj razini ako svjetske sile ne zaštite svoje ekonomije od američkih sankcija unutar 60 dana. “Iranski dvomjesečni rok preostalim potpisnicama JCPOA (nuklearnog sporazuma) ne može biti produljen, a druga faza bit će provedena kao što je planirano”, rekao je Kamalvandi a prenosi ga novinska agencija Tasnim.

Britanija, Francuska i Njemačka planiraju iznova pokušati zadržati Iran u nuklearnom sporazumu iz 2015. unatoč prijetnji Teherana da će prekršiti jedno od glavnih ograničenja, ali se oni možda bliže kraju diplomatskog puta na koji su stupili prije više od 15 godina.

Tri europske zemlje nastoje sačuvati sporazum između velikih sila i Irana otkako se američki predsjednik Donald Trump jednostrano povukao iz njega prošle godine i počeo ponovno uvoditi američke sankcije.

Dok je početna reakcija Iranaca izgleda bila čekati u nadi da će Trump izgubiti izbore 2020. Trumpova iznenađujuća odluka u svibnju da pokuša svesti iranski izvoz nafte na nulu promijenila je njihovu kalkulaciju.

Rezultat je niz napada u Zaljevu za koje Sjedinjene Države krive Iran ili njegove saveznike, unatoč nijekanju Teherana, kao i prijetnja Irana u ponedjeljak da će za deset dana prekršiti u dogovoru iz 2015. predviđena ograničenja njegovih zaliha uranijeva heksafluorida.

“Ako to učine, igra je gotova za EU”, rekao je visoki diplomat Europske unije uz uvjet da ostane neimenovan.

Napadi na šest tankera u regiji od početka svibnja kao i dva napada bespilotnim letjelicama na saudijska postrojenja za vađenje nafte, ojačali su strahovanje od izbijanja američko-iranskog sukoba namjerno ili slučajno.

Diplomati kažu kako će tri europske zemlje, koje su 2003. počele razgovore s Iranom o ograničavanju njegova nuklearnog programa, pojačati svoju diplomatsku aktivnost narednih dana, među ostalim i razgovorima između tri zemlje i političkih direktora EU-a u četvrtak u Bruxellesu.

Posebni američki predstavnik za Iran Brian Hook planira sastati se s političkim direktorima triju europskih zemalja u Parizu 27. lipnja, na dan do kada će Iran, kako je najavio, prekršiti sporazum, rekla su dva izvora.

Britanski, francuski i njemački ministri vanjskih poslova mogli bi posjetiti Teheran kako bi razgovarali o nuklearnom sporazumu, ali je to za sada samo mogućnost. Tri diplomata su rekla kako bi se združeno povjerenstvo, uspostavljeno prema nuklearnom sporazumu, moglo sastati unutar dva tjedna. Nakon što se SAD povukao, ti razgovori bi okupili dužnosnike iz Britanije, Kine, Francuske, Njemačke, Irana, Rusije i Europske unije.

Diplomati su istaknuli kako su tri zemlje umorne od iranskih zahtjeva da održe sporazum koji je Washington prekršio te rekli da ako to učini i Teheran oni ne bi imali izbora nego da pristanu na ponovno uvođenje sankcija UN-a. “Moramo ih odvući s ruba, ali neka bude jasno: naša granica tolerancije u nuklearnom pitanju je nula”, rekao je drugi visoki europski diplomat pozivajući Rusiju i Kinu da se više angažiraju.

Related Posts