Vrijednost nereguliranog nebankovnog financijskog sektora porasla je u prošloj godini na nekih 80.000 milijardi dolara, pokazuje izvješće Odbora za financijsku stabilnost (FSB) koji nadzire regulaciju globalnog financijskog sustava. Samo je u prošloj godini vrijednost transakcija u nebankovnom financijskom sektoru koje ne podliježu regulatornom nadzoru uvećana za 2.000 milijardi dolara, utvrdili su autori izvješća, objavljenog u utorak a pripremljenog povodom summita 20 vodećih razvijenih i gospodarstava u razvoju G20 u turskoj Antaliji.

Procjena se odnosi na 26 jurisdikcija i na eurozonu u cjelini, na koje otpada nekih 80 posto svjetskog BDP-a i 90 posto imovine globalnog financijskog sustava, napominje agencija AFP. FSB savjetuje zemlje u skupini G20 o reformi bankovnog sustava a osnovan je prije šest godina, nakon urušavanja američke investicijske banke Lehman Brothers koje je označilo početak globalne financijske krize. Odbor objavljuje godišnja izvješća o paralelnom bankovnom sustavu u sklopu promoviranja međunarodno transparentne financijske stabilnosti. Dodatna mu je zadaća utvrđivanje slabih točaka u međunarodnom financijskom sustavu. Sjedište mu je u Švicarskoj a njime predsjeda guverner britanske središnje banke Mark Carney.

Neformalni bankovni sustav obuhvaća transakcije izvan tradicionalnog bankarstva, uključujući one koje se odvijaju preko hedge i investicijskih fondova. U najnovijem je godišnjem izvješću FSB predstavio okvir za praćenje trendova u neformalnom bankovnom sustavu radi pravodobnog uočavanja sistemskih rizika i – po potrebi – iniciranja korektivnih mjera. Novina je preciznije fokusiran pregled “ekonomske funkcije” tog sustava, koji bi trebao omogućiti formuliranje mjera za ublažavanje rizika.

U FSB-u su tako procijenili da je prema toj novoj, usko definiranoj mjeri, temeljenoj na aktivnosti, neformalni bankovni sustav prošle godine bio ‘težak’ 36.000 milijardi dolara, čime je njegova vrijednost uvećana za tisuću milijardi dolara u odnosu na godinu ranije. To odgovara nekih 30 posto ukupne imovine nebankovnog financijskog sektora, odnosno 60 posto BDP-a 26 obuhvaćenih jurisdikcija.

Usporedbe radi, tradicionalni je bankovni sektor u 2014. ‘težio’ 135 tisuća milijardi dolara, čime je njegova vrijednost uvećana 6,4 posto u odnosu na godinu ranije. Za Carneya je “nebankovno financiranje dobrodošao dodatni izvor kredita za realno gospodarstvo. Nastojanja FSB-a da se netradicionalni bankovni sustav transformira u sigurno, tržišno bazirano financiranje, posredstvom pojačane budnosti i ublažavanja rizika po financijsku stabilnost, pomoći će u ostvarivanju održivog gospodarskog rasta”. Upozorio je ipak da FSB mora budno paziti da taj sustav bude otporan izvor tržišnog financiranja i da prateći rizici ne destabiliziraju financijski sustav.

Related Posts