[vc_row][vc_column width=”1/3″]Stoltenberg kohezivni faktor[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Nakon sedamdeset godina od osnutka NATO saveza, koji je nastao kako bi se zapad suprotstavio nadolazećoj socijalističkoj prijetnji, svijet se u mnogome promijenio, na scenu su danas stupili novi igrači poput Rusije i Kine.[/vc_column][/vc_row]
Organizacija Sjevernoatlantskog ugovora sa svojih današnjih 29 zemalja članica proslavit će svoj 70. rođendan sastankom ministara vanjskih poslova u srijedu i četvrtak u Washingtonu, gdje će, u reminiscenciji na hladni rat, Rusija biti glavna tema. Američki državni tajnik Mike Pompeo rekao je uoči godišnjice da će ministri raditi na tome da “NATO bude tu i idućih 70 godina” i kritizirao je Rusiju zbog aneksije ukrajinskog poluotoka Krima 2014.
Problemi nastaju I kada vidimo unutrašnje prilike te nesreću mnogih članica politikama Donalda Trumpa. Američki predsjednik Donald Trump neprestano kritizira i svoje saveznike. Trump od početka mandata pritišće države članice da ispune zajednički zadani cilj o izdvajanju dva posto BDP-a na obranu.
Čak se i podrugljivo zapitao ima li smisla braniti male države NATO-a kao što je Crna Gora
Čelnici NATO-a održat će godišnji summit u prosincu u Londonu, ali neće biti upečatljivih proslava 70. Godišnjice, što je u ključnoj suprotnosti s obilježavanjem 50. godišnjice saveza, kada su čelnici svih država posjetili Clintonovu Bijelu kuću.
Ove godine u Anthemi, novoj i modernoj koncertnoj dvorani u američkom glavnom gradu sastat će se šefovi diplomacija.
NATO je u četvrtak produžio mandat Stoltenbergu za dvije godine, do kraja 2022. Ako ostane do kraja mandata postat će drugi najdugovječniji šef NATO-a nakon bivšeg nizozemskog ministra vanjskih poslova Josepha Lunsa koji je bio glavni tajnik od listopada 1971. do svibnja 1984. Stoltenberg je popularan među saveznicima, a voli ga i Trump koji ga smatra zaslužnim za povećanje europskog izdvajanja za obranu, rekli su diplomati.