Pad cijena u veljači predstavlja nastavak deflacije, s obzirom da su lani potrošačke cijene pale za 0,2 posto u odnosu na 2013., pa će se 2014. pamtiti kao prva deflacijska godina u povijesti zemlje. Posljedica je to, kažu makroekonomisti, slabe domaće potražnje, ali i uvezenih deflatornih pritisaka zbog pada cijena nafte i prehrambenih sirovina na svjetskom tržištu.
U veljači su u Hrvatskoj na godišnjoj razini najviše pale cijene prijevoza, 8,4 posto, pri čemu su cijene goriva potonule 14,3 posto. Slijede cijene odjeće i obuće s padom od 2,7 posto i cijene ostalih dobara i usluga, koje su skliznule 0,5 posto, dok su cijene pokućstva te opreme za kućanstvo ostale nepromijenjene. S druge strane, najviše su, 3,7 posto na godišnjoj razini, porasle cijene rekreacije i kulture, a s rastom od 3 posto slijede cijene alkoholnih pića i duhana. Cijene zdravlja porasle su, pak, 1,5 posto, komunikacija 1,3 posto, a restorana i hotela, kao i cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva za 1,2 posto. Cijene prehrane i bezalkoholnih pića, koje u strukturi potrošačke košarice imaju najveći udio od gotovo 30 posto, porasle su 0,3, a obrazovanja 0,1 posto.
Na mjesečnoj su razini, pak, potrošačke cijene u veljači porasle za 0,2 posto. Taj je rast “podržan prvenstveno rastom cijena prehrane i bezalkoholnih pića od 0,8 posto. Pritom je doprinos porastu cijena u navedenoj kategoriji proizvoda došao od viših cijena voća i povrća, za 5,2, odnosno 5,3 posto. S mjesečnim padom od 0,4 posto cijene prijevoza ublažile su mjesečnu stopu rasta ukupnih cijena dobara i usluga za osobnu potrošnju“, navode analitičari RBA. Većina domaćih makroekonomista u ovoj godini očekuje stagnaciju potrošačkih cijena ili blagu deflaciju. “Slabi izgledi pozitivnih pomaka na tržištu rada te posljedična slaba osobna potrošnja i dalje će podržavati nastavak godišnjeg pada cijena. Nadalje, uvoz dijela deflatornih pritisaka iz zemalja u okruženju također će pridonositi nižim cijenama na godišnjoj razini. Niže cijene nafte na svjetskim robnim tržištima, barem u prvoj polovici godine, podržavat će i dalje niže cijene prijevoza. S druge strane, deflatorne pritiske na godišnjoj razini mogla bi ublažavati razmjerno niska baza iz 2014.”, zaključuju analitičari RBA.
U prva dva mjeseca ove godine potrošačke su cijene u prosjeku pale za 0,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
0 comments