Napreduju pregovori SAD-a i Kine, nafta blago pala

Trump odgodio uvođenje carina.
Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle jer su ulagači optimistični nakon što su Washington i Peking poručili da trgovinski pregovori dobro napreduju. Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 0,6 posto, na 26.031 bod, a za toliko je porastao i S&P 500, dosegnuvši 2.792 bod. Nasdaq indeks skočio je, pak, 0,7 posto, na 7.527 bodova.

Rast Dow Jonesa i Nasdaqa već deveti tjedan zaredom ponajviše se zahvaljuje optimizmu ulagača zbog napretka u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine.

Washington i Peking optimistični

Nakon prošlotjednih pregovora u Washingtonu, u petak je predsjednik SAD-a Donald Trump kazao da postoje vrlo dobri izgledi da će SAD i Kina postići dogovor o okončanju trgovinskog rata, da je sklon produžiti rok za dogovor i nakon 1. ožujka te da će se uskoro sastati s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.

Američki i kineski pregovarači postigli su napredak i produžit će pregovore za dva dana do nedjelje, kazao je Trump nakon sastanka u Bijeloj kući sa zamjenikom kineskog premijera Liu Heom.

Liu se složio da je došlo do velikog napretka i poručio da će kineska strana uložiti maksimalne napore kako bi se u konačnici postigao dogovor. To je potaknulo nadu ulagača da će se izbjeći nastavak trgovinskog rata, koji su vodile dvije strane u posljednjih sedam mjeseci uvodeći jedna drugoj uvozne carine. Trgovinski rat između SAD-a i Kine, zajedno s naznakama usporavanja rasta globalnog gospodarstva, pritiskao je krajem prošle godine svjetska tržišta dionica, pa je tada S&P 500 indeks oštro pao.

No, zahvaljujući nadi ulagača u trgovinski dogovor i porukama iz američke središnje banke da će biti strpljiva po pitanju podizanja kamata, od kraja prosinca S&P 500 porastao je oko 19 posto, pa je u petak dosegnuo najvišu razinu od 8. studenoga. „Trenutno rizici od pada cijena nisu tako snažni, no uvijek postoji mogućnost da u posljednji trenutak nešto pođe u krivom smjeru. Stabilizacija kineskog gospodarstva bila bi konstruktivna za svjetska tržišta. Zato je rezultat trgovinskih pregovora ključan”, kaže Quincy Krosby, direktorica strateškog odjela u tvrtki Prudential Financial.

Slabi gospodarski pokazatelji nisu pokolebali ulagače

Zbog toga ulagača prošloga tjedna nije pokolebao ni niz makroekonomskih podataka koji ukazuju na usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava, od američkog i kineskog do japanskog i gospodarstva eurozone. I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna porasle. Frankfurtski DAX indeks ojačao je 1,4 posto, na 11.457 bodova, a pariški CAC 1,2 posto, na 5.215 bodova. No, londonski FTSE oslabio je 0,8 posto, na 7.178 bodova,

Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica porasle, ponajviše na kineskim tržištima, nakon što je Washington poručio da će odgoditi rok za povećanje carina jer je u trgovinskim pregovorima postignut značajan napredak. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,5 posto, dosegnuvši najvišu razinu od početka listopada prošle godine, pa je od početka godine na dobitku oko 10 posto. Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks jutros ojačao 0,5 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji Singapuru i Šangaju porasle između 0,3 i 3,5 posto. U Južnoj Koreji, pak, indeksi stagniraju.

Američki predsjednik Donald Trump poručio je u nedjelju da će odgoditi povećanje carina na uvoz iz Kine, koje je bilo najavljeno za kraj ovoga tjedna, zahvaljujući napretku u trgovinskim pregovorima te je dodao da će, nastavi li se tako i dalje, on i kineski predsjednik Xi Jinping potpisati sporazum.

Trump je planirao povisiti carine s 10 na 25 posto za više od 200 milijardi dolara vrijedan uvoz iz Kine, ne postignu li dvije najveće svjetske ekonomije sporazum do petka.

Američki predsjednik je na svojem Twitter profilu napisao da je napredak postignut u niz područja, uključujući zaštitu intelektualnog vlasništva, transfer tehnologije, poljoprivredu, usluge i valutu. “Zato ću odgoditi povećanje carina najavljeno za 1. ožujka. Pod pretpostavkom da obje strane ostvare dodatni napredak, planirat ćemo sastanak predsjednika Xija i mene u Mar-a-Lagu i zaključiti sporazum. Jako dobar vikend za SAD i Kinu”, napisao je Trump nakon sastanka.

Odgoda povećanja carina najjasniji je znak napretka koji su dvije strane pokušale ostvariti otkako je počelo 90-dnevno primirje u trgovinskom ratu. Kineski i američki pregovarači sastali su se u utorak u Washingtonu u četvrtom krugu pregovora od početka godine. Razgovori, koji su u četvrtak i petak održani i na ministarskoj razini – protegnuli su se do nedjelje.

U petak, nakon susreta s potpredsjednikom kineske vlade Liu Heom, glavnim kineskim pregovaračem, Trump je izrazio optimizam u pogledu završetka pregovora. Liu He je Trumpu predao pismo u kojemu je kineski predsjednik Xi Jinping napisao kako se nada da će se razgovori nastaviti u atmosferi “uzajamnog poštovanja i suradnje” i uz nadu da će biti postignut “obostrano koristan” sporazum.

Trump produljio rok za dogovor

Kineski burzovni indeksi skočili su oko 3,5 posto, dosegnuvši najviše razine od lanjskog lipnja, pa su svoje ovogodišnje dobitke povećali na gotovo 20 posto jer su ulagače ohrabrile optimistične poruke u vezi trgovinskih pregovora između SAD-a i Kine.

Nakon prošlotjednih pregovora u Washingtonu, u nedjelju je predsjednik SAD-a Donald Trump poručio da će produljiti rok za postizanje dogovora i nakon 1. ožujka te da se raduje sastanku s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom kada dogovor bude postignut.

Trump je poručio i da je postignut napredak po pitanju intelektualnog vlasništva, transfera tehnologija, poljoprivrede, usluga i tečajeva. To je potaknulo nadu da će se izbjeći nastavak trgovinskog rata, koji su vodile dvije strane u posljednjih sedam mjeseci uvodeći jedna drugoj uvozne carine. Ako se postigne dogovor između Washingtona i Pekinga o trgovinskim pitanjima, rast dvaju najvećih gospodarstava mogao bi se, nadaju se ulagači, stabilizirati.

Dolar stagnira

A na valutnim se tržištima trguje oprezno, pa se tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta kreću u uskim rasponima. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 96,48 bodova, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 96,50 bodova. ritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti blago skliznuo sa 110,70 jena, koliko je iznosio u petak, na 110,65 jena. Američka je valuta blago oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1340 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosila 1,1335 dolara.

Cijene nafte blago pale

Cijene su nafte, pak, nakon prošlotjednog rasta, jutros blago pale. No, i dalje se kreću blizu najviših razine od polovice studenoga prošle godine. Jutros je na američkom tržištu cijena barela skliznula 20-ak centi, na 57,05 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 30-ak centi, na 66,80 dolara.

Na Zagrebačkoj burzi u ponedjeljak se očekuje oprezno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, pri čemu bi Crobex mogao stagnirati, nakon dva tjedna blagog rasta, dok će u fokusu investitora biti financijska izvješća kompanija za prošlu godinu.

Svi analitičari koji su sudjelovali u Hininoj anketi, i danas očekuju stagnaciju Crobexa. Crobex indeks prošloga je tjedna porastao 0,4 posto, na 1.776 bodova, a Crobex10 za 0,11 posto, na 1.033 boda.

Redovni promet dionicama iznosio je 27 milijuna kuna, što je 4 milijuna više nego tjedan dana prije. „Na domaćem tržištu prošli tjedna nastavljena su blaga pozitivna kretanja, pri čemu su indeksi rasli u 4 od 5 dana, no slabim intenzitetom. Crobex je ojačao drugi tjedan zaredom, dosegnuvši najvišu razinu u zadnja 3,5 mjeseca. Međutim, likvidnost se zadržala na razini od otprilike 5,5 milijuna kuna, kao i u tjednu ranije”, kaže Anto Augustinović, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkiche banci.

Najlikvidnija je bila dionica HT-a sa 6,7 milijuna kuna prometa, a cijena joj je stagnirala na 160 kuna. Slijedi povlaštena dionica Adris grupe, s prometom od 2,47 milijuna kuna i stagnacijom cijene na 428 kuna. U fokusu investitora bile su i dvije turističke dionice – Valamar Rivijere, čija je cijena pala 1,8 posto, na 33,1 kunu, uz 2,18 milijuna kuna prometa, te Maistre, čija je cijena stagnirala na 300 kuna, uz 2,16 milijuna kuna prometa.

Najveća dobitnica među likvidnijim izdanjima bila je dionica Privredne banke Zagreb, sa skokom cijene za 10,34 posto, na 800 kuna. Znatno je poskupila i dionica Hotela Maestral, za 7,2 posto, na 418 kuna, te Ericssona Nikole Tesle, za 5,5 posto, na 1.060 kuna.

S druge strane, najveća gubitnica bila je dionica Petrokemije, s padom cijene za 20,3 posto, na 31 kunu. Ukupno se prošloga tjedna trgovalo sa 72 izdanja, kao i prethodnoga, pri čemu je njih 30 dobilo, a 28 izgubilo na vrijednosti. Cijena 14 dionica ostala je, pak, na tjednoj razini nepromijenjena. „Glavni pokretač tržišta bit će poslovni rezultati koje kompanije moraju objaviti do kraja mjeseca, što je zakonski rok. Jutros je poslovne rezultate objavila Podravka, pa je moguć veći fokus investitora na tu dionicu”, smatra Augustinović.

Prihodi od prodaje Grupe Podravka iznosili su u prošloj godini 4,2 milijarde kuna, što je oko 3 posto više nego godinu dana prije, pri čemu je neto dobit dosegnula rekordnih 205,7 milijuna kuna, dok je godinu dana prije iznosila 18,2 milijuna, pokazuje jutros objavljeno izvješće.

Također, Augustinović dodaje da bi na raspoloženje investitora ovoga tjedna mogla utjecati i objava prve procjene BDP-a za prošlu godinu, kao i kretanja na svjetskim burzama, gdje jutros prevladava optimizam zbog napretka u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavit će sredinom tjedna prvu procjenu BDP-a u četvrtom kvartalu 2018., a osam makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjuje u prosjeku da je gospodarstvo poraslo za 2,6 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije.

Njihove procjene rasta kreću se u širokom rasponu od 2,3 do 3,2 posto. Bit će to već 18. tromjesečje zaredom kako BDP raste, ali sporije nego u prethodnom, kada je gospodarstvo poraslo za 2,8 posto na godišnjoj razini.

You may also like

0 comments