Analiza dana
Cijene nafte rastu početkom novog tjedna. Naviše ih gura zabrinutost oko mogućih problema s opskrbom naftom s Bliskog istoka nakon što je Izrael pojačao napade na proiranske snage u regiji i likvidirale vođe Hezbollaha i Hamasa. Uglagači prate i napore vlasti u Kini za podrškom gospodarstvu.
West Texas Intermediate nafta za isporuku u studenom bila je 69,14 dolara, dok se sjevernomorskom naftom Brent trgovalo po 73,10 dolara.
Nafta je prošlog tjedna pala – West Texas Intermediate je izgubio oko pet posto, Brent nafta je izgubila oko tri posto – nakon što objava mjera za poticanje gospodarstva u Kini nije uspjela smiriti zabrinutost zbog pada potražnje najvećeg svjetskog potrošača energije.
Sirova nafta ostaje niža ove godine jer pojačane napetosti na Bliskom istoku dosad nisu uspjele eskalirati i ugroziti opskrbu naftom iz regije. U isto vrijeme, globalna proizvodnja ostaje velika, s OPEC+ planiranjem ublažavanja ograničenja proizvodnje, a usporavanje Kine naštetilo je potražnji, iako je Peking nedavno dodao poticaje.
Danas, pak, cijene podupiru strahovi od širenja sukoba na Bliskom istoku uključivanjem Irana, koji je među najvažnijim proizvođačima nafte. Izrael je pojačao napade na pokret Hezbollah i također na Hutije, skupinu koju podržava Iran, javlja Reuters.
Dobit nafte na otvaranju tjedne sesije došao je jer su inicijative Pekinga za pomoć rastu pomogle drugim industrijskim robama da poguraju više, pri čemu je sirova nafta porasla zajedno s bakrom i željeznom rudom.
Čini se da Iran ne žuri s eskalacijom sukoba s Izraelom, koji se odvijao u pozadini rata u Gazi između židovske države i Hamasa, kojeg također sponzorira Teheran. Predsjednik Masoud Pezeshkian nije obećao izravan napad na Izrael i održao je relativno suzdržan ton u govoru u Ujedinjenim narodima.
Od izbijanja rata u Gazi prije gotovo godinu dana, trgovci naftom bili su na oprezu zbog stvarnih prekida u opskrbi, posebno u vrijeme pojačanih napetosti između Izraela i Irana. Dok su napadi Hutija u Crvenom moru prisilili neke tankere da obiđu južnu Afriku – produžujući putovanja – proizvodnja sirove nafte iz te regije uglavnom je neoštećena.