[vc_row][vc_column width=”1/3″]Europska središnja banka (ECB) u četvrtak je najavila da će do 2020. godine uvesti novu referentnu kamatnu stopu za prekonoćne pozajmice nakon niza skandala s manipulacijama Euriborom i neuspjelog pokušaja bankovnog sektora da osmisli reformu sustava.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Kamatna stopa na neosigurane prekonoćne pozajmice bit će nadopuna postojećim ključnim kamatnim stopama i u potpunosti će se temeljiti na objavljenim transakcijama, navodi se u ECB-ovu priopćenju.[/vc_column][/vc_row]

Kamatne stope u međubankovnom kreditiranju, poput Europske međubankovne ponudbene kamatne stope (Euribora) i njezina londonskog pandana Libora, koriste se za utvrđivanje cijene financijskih izvedenica čija vrijednost se mjeri u milijardama eura a u nekim zemljama služe i za utvrđivanje kamatnih stopa na hipotekarne kredite.

Središnje banke i regulatori diljem svijeta odlučili su kreirati alternativne ključne kamatne stope, nastojeći reformirati sustav nakon optužbi da su komercijalne banke manipulirale kamatnim stopama.

ECB je preuzeo inicijativu nakon ovogodišnjeg neuspjeha plana da se reformira Euribor, uz prigovore komercijalnih banaka da bi novi sustav baziran na transakcijama pretjerano utjecao na razine kamatnih stopa, oscilacije i obujam transakcija. “Kamatna stopa bit će kreirana do 2020. godine i bit će nadopuna postojećim referentnim kamatnim stopama koje kreira privatni sektor i služiti kao svojevrsna potporna kamatna stopa”, stoji u priopćenju ECB-a.

Dodaju i da će se nova kamatna stopa “u potpunosti temeljiti na eurskim transacijama o kojima izvještavaju banke u skladu s ECB-ovim standardima statističkog izvještavanja o transakcijama na tržištu novca”. ECB će ključna obilježja nove kamatne stope objaviti iduće godine, a potom će od banaka tražiti povratne informacije.

[quote_box name=””]

Theresa May pozvala ministre na jedinstvo oko Brexita

Britanska premijerka Theresa May sazvala je u četvrtak sastanak vlade u pokušaju da ujedini ministre podijeljene oko njezine strategije za Brexit, uoči svojeg govora u Firenzi u petak.

Na izvanrednom sastanku, koji je trajao dva i pol sata, May je u glavnim crtama iznijela osnovnu poruku svojeg govora o Brexitu koji će održati u Firenzi u petak. Pregovori o Brexitu, koji bi u ponedjeljak u Bruxellesu trebali biti nastavljeni, stoje nakon tri kruga gotovo na mjestu jer Britanija nije iznijela konkretne prijedloge za svoj izlazak iz Unije, predviđen za ožujak 2019., rekao je glavni europski pregovarač Michel Barnier.

EU odbija započeti pregovore o budućim trgovinskim odnosima s Londonom prije nego postigne napredak u pogledu uvjeta razdruživanja, uključujući financijsku nagodbu. Britanski mediji pišu da se May želi obratiti izravno europskim čelnicima i zaobići Europsku komisiju i Barniera. Konačnu odluku o uvjetima Brexita moraju, naime, donijeti europski čelnici.

May bi, po Financial Timesu, trebala predložiti i da London isplati 20 milijardi eura za obveze koje je preuzeo u europskom proračunu, koji traje do 2020. BBC navodi da će May u govoru u Firenzi reći kako želi da se dogovori dvogodišnji prijelazni sporazum za razdoblje nakon što Velika Britanija napusti EU, u ožujku 2019.

[/quote_box]

Related Posts