Novi broj tjednika Nacional donosi informaciju prema kojoj je tvrtka generala Čermaka Crodux preuzela opskrbu MORH-a od INA-e. Vijest komentiraju kao urotu mađarskog MOL-a s ciljem slabljenja INA-e, prebacivanjem njenih poslova na Crodux, koji bi potom, prema tvrdnji ovoga tjednika, otkupio MOL i tako posredno preuzeo sve lukrativne poslove INA-e.

“Nacional je dobio uvid u Ugovor kojim je nabava benzinskog i dizelskog goriva za morh na lokacije, umjesto Ini, dodijeljena tvrtki Crodux Derivati Dva u vlasništvu umirovljenog generala Ivana Čermaka. Riječ je 0 dobavi goriva za kompletni vozni park morha i mupa za koje se gorivo toči u vojarnama, lukama i drugim vojnim kompleksima, što samo za morh iznosi godišnje okvirno oko 4, 1 milijun litara goriva. Vrijednost ugovora, samo za morh, iznosi više od 30 milijuna kuna, barem sudeći prema visini bjanko zadužnice na iznos od 3, 2 milijuna kuna, što predstavlja maksimalno maksimalno 10 posto ukupne vrijednosti ugovora. Iako oni tvrde da to nimalo neće utjecati na njihovo poslovanje i da je riječ tek 0 manjem dijelu ukupnog natječaja, to se ipak može smatrati još jednim u nizu poslovnih udaraca za domaću naftnu kompaniju Inu. Nacional je još početkom siječnja pisao kako je Ina na javnom natječaju izgubila unosan ugovor s Jadrolinijom koji podrazumijeva kompletnu godišnju opskrbu Jadrolinijinih trajekata i brodova, ali i neke druge ugovore. Nacionalovi izvori upozoravali su tada da postoje indicije da Ina, odnosno mađarski upravljači kompanijom te ugovore možda gube i namjerno, sve kako bi oslabili poziciju Ine, s namjerom da MOL u skoroj budućnosti preuzme Inina tržišta.

Isti izvori tvrdili su tada da je plan da se Inini poslovi postupno prebacuju Čermakovu Croduxu, a da potom MOL u dogledno vrijeme naprosto kupi Crodux, kao što je 2007. kupio i Čermakovu tvrtku Tifon. Čermak je tada za Nacional izjavio da Crodux nije na prodaju, no pitanje je koliko će njegova riječ vrijediti za godinu, dvije ili tri te tko mu može zabraniti da takvu odluku tada opravda promijenjenim tržišnim, poslovnim ili privatnim okolnostima. Postupno gubljenje Ininih tržišta, s druge strane, za mađarski MOL moglo bi predstavljati izvrsno poslovno opravdanje za definitivno zatvaranje Inine Rafinerije Sisak i njezino pretvaranje u “logističkodistributivni centar” što MOLova uprava pokušava već neko vrijeme, a posljednji put su tu odluku pokušali staviti na dnevni red sjednice Uprave prije nekoliko mjeseci, o čemu je Nacional intenzivno pisao”, iše među ostalim u novom Nacionalu.

 

Related Posts