Na tržištima kapitala cijene dionica padaju treći dan za redom

Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica pale treći dan zaredom jer su ulagače razočarali poslovni rezultati i procjene daljnjeg poslovanja nekoliko kompanija. Dow Jones oslabio je 119 bodova, ili 0,67 posto, na 17.731 bod, dok je S&P 500 skliznuo 0,57 posto, na 2.102 boda, a Nasdaq indeks 0,49 posto, na 5.146 bodova. Svih 10 sektora S&P 500 indeks jučer je izgubilo na vrijednosti, a među najvećim gubitnicima, s padom od 1,5 posto, bio je rudarski sektor zbog slabosti cijena sirovina.

Ipak, tržište je najviše bilo pod pritiskom niza slabijih nego što se očekivalo poslovnih izvješća i prognoza američkih kompanija.Prethodnih dana ulagače su uglavnom razočarale tehnološke kompanije, koje ne rastu tako brzo kao što se očekivalo. No, jučer su anemična poslovna izvješća stigla i iz industrijskog te financijskog sektora. Tako je cijena dionice kartičarske kuće American Expressa pala 2,5 posto, dok je dionica industrijskog diva Caterpillara potonula 3,6 posto, a United Pacifica 5,7 posto.

Znatno je, gotovo 4 posto, pala i cijena dionice Qualcomma, nakon što je taj proizvođač čipova već treći puta ove godine upozorio na slabost poslovnih rezultata i poručio da bi se mogao podijeliti u dvije kompanije. “U najboljem slučaju mogli bismo reći da je dosadašnja sezona poslovnih rezultata mlaka. Snažan dolar zasigurno je uzrok slabosti prihoda multinacionalnih kompanija, no sve je veće i pitanje kakva je zapravo potražnja u gospodarstvu”, kaže Bruce Zaro, strateg u fondu Bolton Global Asset Management.

Ipak, sezona objava poslovnih izvješća nešto je bolja nego što se procjenjivalo. Od više od 100 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile poslovna izvješća, njih 75 posto nadmašilo je očekivanja analitičara, što je iznad dugoročnog prosjeka od 63 posto. No, očekivanja su vrlo niska, pa kompanijama nije veći problem nadmašiti ih. Tako analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju pala za 1,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Prihodi kompanija mogli bi, pak, pasti za 3,9 posto, što bi bio njihov najveći pad od trećeg tromjesečja 2009. Od kompanija koje su dosad objavile izvješća, njih samo 52 posto nadmašilo je očekivanja po pitanju prihoda, što je manje od dugoročnog prosjeka od 61 posto. Slabost prihoda posljedica je ponajviše visokog tečaja dolara, zbog čega kopne prihodi američkih multinacionalnih kompanija s inozemnih tržišta. I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,18 posto, na 6.655 bodova, a frankfurtski DAX 0,07 posto, na 11.512 bodova. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,08 posto, na 5.086 bodova.

You may also like

0 comments