Na svjetskim burzama rekordi nakon trgovinskog sporazuma

Nada u ubrzanje
Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna dosegnule nove najviše razine u povijesti jer se ulagači nadaju ubrzanju rasta svjetskog gospodarstva nakon potpisivanja prve faze američko-kineskog trgovinskog sporazuma.

Novi rekordi tih indeksa, kao i europskog STOXX 600 te MSCI indeksa svjetskih burzi, uslijedili su nakon što su u srijedu predsjednik SAD-a Donald Trump i zamjenik kineskog premijera Liu He u Washingtonu potpisali prvu fazu trgovinskog sporazuma.

Time je završen carinski rat između SAD-a i Kine koji je negativno utjecao na globalno gospodarstvo više od 18 mjeseci. Prema potpisanom sporazumu, Kina bi u iduće dvije godine trebala kupiti oko 200 milijardi dolara vrijedne američke proizvode i usluge, povrh dosadašnjih 186 milijardi dolara.

No, carine koje su dosad uvele dvije strane zasad ostaju. Predsjednik Trump je kazao da će carine biti ukinute kada se postigne dogovor i o drugoj fazi trgovinskog sporazuma, o čemu bi pregovori uskoro trebali početi.

U svakom slučaju, kaže, potpisivanje sporazuma donijelo je veliko olakšanje za tržište i potaknulo nadu da će to pozitivno utjecati na oba gospodarstva i zarade kompanija. No, pojedini analitičari pozivaju na oprez jer su posljednjih mjeseci tržišta rasla uglavnom zahvaljujući nadi u dogovor između SAD-a i Kine, a mnoga pitanja i dalje ostaju otvorena.

Kažu da će pregovori o drugoj fazi sporazuma biti puno teži jer u prvoj fazi nisu riješena strukturna pitanja koja su i dovela do sukoba. Po tim pitanjima postoji fundamentalna razlika u stavovima između Washingtona i Pekinga, pa će biti teško doći do dogovora, smatraju neki analitičari.

Ulagače je prošloga tjedna ohrabrio podatak da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u posljednjem tromjesečju prošle godine porastao 6 posto na godišnjoj razini, isto kao u prethodnom kvartalu i u skladu s očekivanjima analitičara. Premda to znači da je u cijeloj prošloj godini rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva usporen na samo 6,1 posto, najnižu razinu od 1990. godine, ulagače su ohrabrile naznake zaustavljanja trenda usporavanja rasta.

Pozitivno su na tržišta utjecali i solidni kvartalni poslovni rezultati američkih kompanija. Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih oko 80 posto nadmašilo je očekivanja analitičara. A u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju biti u prosjeku 0,8 posto manje nego u istom razdoblju godinu dana prije.

Ostvare li se te procjene, bio bi to drugi kvartal zaredom kako zarade kompanija padaju. No, ulagači se nadaju da će rezultati, ipak, biti bolji, a posebice u idućem razdoblju, nakon poboljšanja trgovinskih odnosa između SAD-a i Kine.

Tako se, primjerice, u anketi Reutersa procjenjuje da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju ove godine biti 5,8 posto veće nego u istom lanjskom razdoblju.

You may also like

0 comments