RBA analiza
Prema podacima koje je Državni zavod za statistiku danas objavio rast obujma industrijske proizvodnje nastavljen je i tijekom srpnja, iako sporijom dinamikom u odnosu na prethodne mjesece, kada je snažniji godišnji rast bio i rezultat niske prošlogodišnje baze.
U skladu s našim očekivanjima, ukupni obujam industrijske proizvodnje je prema sezonski i kalendarski prilagođenim indeksima uz mjesečni pad za 1,6% u odnosu na srpanj 2020. viši za 3,9%. Prema izvornim indeksima godišnja stopa rasta iznosila je 1,8%. Pri tome rast industrijske proizvodnje neprekidno traje od prosinca 2020.
Povoljni trendovi uzrokovani jačanjem inozemne i domaće potražnje potvrđeni su i kumulativnom stopom rasta za razodblje od siječnja do srpnja od 8,7% prema sezonskim te 7,8% prema izvornim indeksima) potvrđujući snažan doprinos rastu i oporavku gospodarstva.
U navedenom razdoblju, promatrano prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG) i kalendarski prilagođenim indeksima godišnji rast zabilježen je kod svih komponenata GIG-a. Osobiti rast zabilježili su trajni proizvodi za široku potrošnju i kapitalni proizvodi sa stopama 14,2% odnosno 10,9%, dok je energija viša za 9,5% u odnosu na razdoblje od siječnja do srpnja 2020. Proizvodnja intermedijarnih proizvoda viša je za 6,4% a netrajnih proizvoda za široku potrošnju 6,9%.
Industrija se pokazala otpornijom na krizu izazvanu pandemijom COVID-19 naglašavajući ponovno važnost promjene razvojnog modela gospodarstva temeljenog na visokoj ovisnosti o turizmu prema modelu koji ima jaku i prije svega konkurentnu industriju.
Iako će epidemiološka slika i dalje utjecati na dinamiku gospodarskog oporavka, rast inozemne i domaće potražnje, ali i indeks poslovnih očekivanja u industriji koji je u srpnju dodatno porastao približivši se razinama iz 2019., potvrđuju naša očekivanja o solidnom nastavaku rasta obujma industrijske proizvodnje i do kraja godine.
Aktivnosti u industriji eurozone blago su usporile u kolovozu, budući da kompanije zbog problema u nabavi ne uspijevaju držati korak s potražnjom, izvijestila je u srijedu londonska tvrtka Markit.