Most nije dostojan povjerenja koje mu je dano, a ukidanje Mesićeva ureda neprimjereno

SDP-ov zastupnik Peđa Grbin reagirao je u srijedu na izjave Mostova Nikole Grmoje da šest zakona koje SDP navodi kao uvjet za suradnju nemaju veze s onim što su dvije stranke ispregovarale početkom godine, poručivši kako Grmoja nije ni pročitao SDP-ove prijedloge te kako čelnici Mosta pokazuju da nisu dorasli povjerenju koje su im građani dali.

“Petrov, Grmoja, Kovačić, Bulj, u biti čitav Most, pokazuju da nisu dorasli povjerenju koje su im građani dali. Pokazuju da nemaju pojma o odgovornosti koju nosi obnašanje vlasti u državi, pokazuju potpuni prijezir prema svim onima koji se usude misliti drugačije od njih i pokazuju da, ne samo da nisu nikakva novina na političkoj pozornici, već samo još jedni prolaznici kojih se za pet ili deset godina nitko osim povjesničara i političkih analitičara neće sjećati”, napisao je Grbin na facebooku.

Grbin kaže kako je Most prvo pokazao “začuđujuću sposobnost samozavaravanja u pogledu osobina svog koalicijskog partnera”, a da su sad javnosti otkrili kako su i vidoviti. Istiiče da SDP svoje prijedloge još nije uputio u saborsku proceduru pa ih Grmoja još nije ni mogao vidjeti. “Temelj višestranačkog, demokratskog društva je pravo svake političke opcije, kako Mosta, tako i SDP-a, na vlastite inicijative i prijedloge. Drugi ih ne moraju podržati ne moraju se sa njima slagati niti za njih glasovati. Dapače, mogu ih ismijati, mogu ih popljuvati, s njima se sprdati, pronalaziti im mane ili što god ih volja. Međutim, minimum, ali minimum pristojnosti nalaže da se tuđ prijedlog barem pogleda prije nego što ga se napadne i proglasi lošim.

Minimum koji za Most i Grmoju ne vrijedi jer Most i Grmoja unaprijed znaju i uzimaju si pravo određivati što drugi smiju, a što ne smiju predlagati, s čime se drugi smiju, a s čime ne smiju slagati pa Grmoja, ne samo da unaprijed proglašava SDP-ove prijedloge lošima, već i od SDP-a ultimativno zahtijeva da se Mostovi prijedlozi podrže. Moj Grmoja, mi bi te prijedloge možda i podržali. Da ih ima…”, napisao je Grbin.

Podsjeća kako je Most u pregovorima, mešu ostalim, tražio promjenu referendumskog okvira koja traži ograničavanje pitanja koja mogu biti predmet referenfuma ili prijedlog o novom načinu objave financijskih izvješća političkih stranaka. “To je što je sve predmet zakona koje SDP namjerava uputiti u proceduru. Ali, Grmoja to ne mora raditi”, dodao je Grbin na facebooku.

Vladin prijedlog izmjena Zakona o posebnim pravima predsjednika Republike Hrvatske nakon prestanka obnašanja dužnosti, kojima se bivšem predsjedniku Republike Stjepanu Mesiću ukida trajno pravo na ured, vozača i službeno vozilo, izazvao je u srijedu poslijepodne u Saboru dvosatnu žestoku raspravu između Mostovih i SDP-ovih zastupnika, koji su predložene zakonske izmjene ocijenili nepatriotskim i protuustavnim.

U raspravi koja je prerasla u spor oko lika i djela Stjepana Mesića, vladajući su isticali da u pravima žele izjednačiti sve bivše predsjednike, te postići uštedu od gotovo milijun kuna, dok je za oporbu riječ o revanšističkom zakonu kojim se obračunava s bivšim predsjednikom i koji je protuustavan jer retroaktivno ukida stečena prava.

Mostov Miro Bulj rekao je da bivši predsjednik nije štitio nacionalne interese kada je početkom 2000. dokumentaciju iz Domovinskog rata osobno davao stranim novinarima. Istaknuo je da je riječ i o osobi koja je koketirala s ustaškim pokretom u Australiji 90-ih, te da je Mesić tijekom rata poručio Srbima da mogu na “opancima odnijeti onoliko zemlje koliko su i donijeli!”

Najavio je da će Most podržati zakonske izmjene jer je riječ o reformskoj mjeri u sklopu ukidanja bespotrebnih ureda i agencija te izjednačavanju prava svih bivših predsjednika.

SDP-ovi zastupnici predložene zakonske izmjene nazvali su populističkim i revanšističkim prema bivšem predsjedniku. Upozorili su i da se stečena prava ne mogu ukidati retroaktivno, zbog čega će zakonske izmjene biti srušene na Ustavnom sudu.

Na obrazloženje vladajućih da je potrebno smanjiti “kastu politički privilegiranih osoba”, SDP-ov Nenad Stazić ustvrdio je da je riječ o nepatriotskom, protuustavnom zakonu koji je na štetu hrvatskoj državi

Planirana ušteda od 600.000 kuna godišnje nije pravi razlog za predloženo ukidanje Mesićeva ureda, nego obračun s bivšim predsjednikom države, istaknuo je SDP-ov Arsen Bauk, dok je Ingrid Antičević Marinović (SDP) prozvala mostovce da od svih reformskih mjera koje su obećavali jedino što poduzimaju je “reformiranje Mesićeva ureda”. Vladajuće je pozvala i da izračunaju koliko košta što su dvojica potpredsjednika Vlade uvrštene u štićene osobe II. kategorije.

Govoreći u ime Kluba SDP-a, Nenad Stazić istaknuo je da su koristi za RH iz dosadašnjeg Mesićeva djelovanja daleko veće od 600.000 kuna. Vladajuće je upitao, ako im je već toliko stalo do ušteda, zašto nisu inzistirali da sadašnja predsjednica države održi svoje obećanje – da će se preseliti u Visoku i smanjiti broj djelatnika u svom uredu.

“Neka ispuni ono što je obećala – postigli biste uštedu. Mogli ste inzistirati i da plati porez za donaciju koju je dala HDZ-u, eto novca u proračunu. Pa kad se toliko brinete o proračunu mogli ste i na taj način”, rekao je Stazić. Ustvrdi je i kako je ove zakonske izmjene inicijalno pokrenuo HSP Ante Starčević “koji je dobio manje preferencijalnih glasova na izborima od broja ljudi s kojima se Mesić rukuje tijekom prijepodneva”.

“Ne mogu se pomiriti s antifašizmom koji propagira Mesić. Ovo je pakosni zakon, gotovo privatni koji ide osobno na bivšeg predsjednika kojega ne podnosite jer je veći od vas i onoga što ćete ikada biti. Ovo će vjerojatno doživjeti ustavnu tužbu jer se Mesiću prava ne mogu oduzimati retroaktivno”, poručio je Stazić.

Na Stazićevo izlaganje reagirala je HDZ-ova Margareta Mađerić rekavši da je “teško uvrijedio instituciju predsjednice Republike prozvavši ju za laž” te je pozvala SDP-ova zastupnika da frustracije zbog gubitka izbora liječi negdje drugdje. “Predsjednica je uštedjela milijune iz proračuna, smanjila broj savjetnika koji su državni dužnosnici i povećala boj savjetnika-volontera”, istaknula je.

Milorad Pupovac (SDSS-a Reformisti) također je rekao da predložene zakonske izmjene neće podržati. “Ne možemo ukidati pravo koje je već dano bivšem predsjedniku – i to retroaktivno i s ovakvim obrazloženjem. Mesić je obnašao funkciju u dva mandata, iznimno je važna figura za Hrvatsku zbog oslobađanja od hipoteka iz poratnih godina koje nisu bile u skladu sa zakonom i moralnošću. Na međunarodnom planu Mesić je činio i čini dobre stvari, zato nije opravdano da mu se sužava prostor djelovanja. Dosta nam je slike u svijetu o tome kako nemamo povjerenja jedni u druge. Danas je to Mesić, jučer je bila Vesna Pusić. Ne gledamo svi jednako na našu zajedničku prošlost, ali moramo naći mjesto gdje se toleriramo”, rekao je Pupovac također upozorivši da je intencija zakonskih izmjena revanšizam prema Mesiću.

Mostov Ivica Mišić prozvao je oporbu da “gotovo milijun kuna smatra nebitnim”, a riječ je, kaže, o novcu koji se troši za posao u kojemu se ne vidi neki napredak”. “Smatram da to nije primjereno u ovom gospodarskom trenutku. Moramo krenuti u racionalno trošenje novca, a ne da se ponašamo kao pijani milijarderi”, poručio je Mišić.

Poslijepodnevna saborska raspravom o ukidanju Mesićeva trajnog prava na ured, vozača i službeno vozilo, prekinuta je nakon dva sata iz protokolarnih razloga, pa će njezinim nastavkom Sabor početi sutrašnje zasjedanje.

You may also like

0 comments