Home Geopolitika Moskva spremna odgovoriti na napade iz NATO saveza

Moskva spremna odgovoriti na napade iz NATO saveza

by Energypress.net

Na samitu ministara obrane zemalja NATO-a rečeno je da će Velika Britanija poslati kontingent svojih trupa na Baltik, da će u Istočnoj Eruopi biti stvorena još dva zapovjedna centra (stožera) NATO pakta, i da sjevernoatlantski savez osuđuje akcije Ruske Federacije u Siriji. U Rusiji su odluke NATO-a okarakterizirane kao „teatar apsurda”.

U Bruxellesu je održan susret ministara obrane zemalja NATO-a. Pored ostalog bilo je riječi i o akijama saveza u Istočnoj Europi i vojnoj operaciji Rusije u Siriji. Otvarajući samit 8. listopada, generalni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg pozdravio je odluku Velike Britanije da na rotirajućem temelju pošalje svoje trupe u baltičke zemlje i Poljsku. Stoltenberg je isto priopćio da je donesena odluka da se stvore dva dodatna zapovjedna centra (stožera) – jedan u Slovačkoj i drugi u Mađarskoj. U zemljama Istočne Europe već postoji šest takvih centara. Pored toga, NATO je konačno odobrio plan stvaranja snaga za brzo reagiranje koji predviđa uvećanje broja vojnika do 40 tisuća. Generalni tajnik je potrebu za „jačanjem saveza” objasnio prije svega krizom u Ukrajini i operacijom Ruske Federacije u Siriji.

Odluke i izjave iz Bruxellesa izazvale su očekivanu reakciju Moskve. Svoje akcije usmjerene na dalju ekspanziju u pravcu ruskih granica NATO prikriva „izmišljenim razlozima o zamišljenoj opasnosti koju navodno predstavlja Rusija”, izjavio je glasnogovornik predsjednika RF Dmitrij Peskov. On je istaknuo i da svi slični potezi saveza „izazivaju uzvratne mjere čiji je cilj uspostaviti paritet”. Oštrija je bila reakcija šefa Komiteta Državne Dume za međunarodna pitanja Alekseja Puškova. On je odluku NATO-a da brani baltičke zemlje od „prijetnje” koju predstavlja Rusija okarakterizirao kao „teatar apsurda”.

Ministar obrane Velike Britanije Michael Fallon priopćio je da će London poslati 100 vojnika u baltičke zemlje i Poljsku. I pored toga što se radi o malom broju vojnika, ruski stručnjaci smatraju da su takvi potezi svojevrsno izazivanje Rusije. „Kao scenarij totalnog rata djelovanje NATO-a ne predstavlja opasnost za Rusiju, ali predstavlja ako se radi o scenariju ograničenog rata”, izjavio je za RBTH Aleksej Fenjenko, suradnik Instituta za probleme međunarodne sigurnosti Ruske akademije znanosti. Ivan Konovalov, šef nezavisnog Centra za proučavanje strateške situacije ističe da za Rusiju mogu biti opasni stožeri koje formira NATO, tj. centri za upravljanje i vezu. Prema informacijama iz medija, u stožerima koji se formalno zovu NATO Force Integration Units radit će oko 40 ljudi, i oni će se uglavnom baviti pripremom vojnih vježbi i rješavanjem pitanja logistike. „Takve strukture su potrebne da bi se brzo proširio kontingent u određenom pravcu. Ako njih sada bude već osam, onda to znači da će biti razmještene u svim zemljama Istočne Europe blizu granica bivšeg SSSR-a. U principu, pomoću takvih centara u slučaju potrebe vrlo lako se može povećati vojni kontingent”, izjavio je stručnjak za RBTH.

Zamjenik šefa Komiteta za obranu u gornjem domu ruskog parlamenta Franc Klincevič priopćio je da će Rusija na pojavu novih stožera saveza reagirati u skladu s važećom vojnom doktrinom. „Reakcija Moskve će biti vrlo tiha i konkretna, i bit će ostvarena u okvirima važeće vojne doktrine”, izjavio je senator za RBTH, ali nije precizirao kakve konkretne mjere će Rusija poduzeti. Po mišljenju konzultiranih stručnjaka, Ruska Federacija će najvjerojatnije odgovoriti gomilanjem snaga na svojim zapadnim granicama.

U Bruxellesu je bilo riječi i o sirijskoj operaciji ruskih trupa. Stoltenberg je još jednom iznio primjedbe koje Zapad upućuje Ruskoj Federaciji, istaknuvši da Moskva ne bombardira „Islamsku Državu”, nego „uglavnom druge opozicijske grupe”. Neobično oštru izjavu povodom operacije RF u Siriji dao je šef Pentagona Ashton Carter. On je predskazao da će potezi Moskve „imati posljedice po samu Rusiju, koja osnovano strahuje od napada”. „U narednim danima će Rusija početi trpjeti gubitke u Siriji”, rekao je šef Pentagona. Službenu reakciju Ministarstva obrane Rusije na Carterove riječi iznio je predstavnik ministarstva Igor Konašenkov. „U svojim ocjenama djelovanja američkih vojnika u raznim operacijama koje ti vojnici sprovode po cijelom svijetu, Rusija se nijednom nije spustila tako nisko da javno iščekuje smrt američkih vojnika, a pogotovo smrt običnih Amerikanaca”, naglasio je Konašenkov.

Related Posts