Mohammad bin Salman, reformator i autokrat

Dok provode reforme, saudijske vlasti su pojačale progon disidenata otkad je Mohammed bin Salman u lipnju 2017. postao prijestolonasljednik.
Organizacije za ljudska prava izvješćuju o nekoliko kampanja uhićenja: prva je organizirana u rujnu 2017., malo prije objave dekreta koji je ženama dopustio da od lipnja 2018. mogu upravljati motornim vozilima.

Human Rights Watch (HRW) je izvijestio 15. rujna 2017. da su uhićeni desetci ljudi. Amnesty International dodaje da su među uhićenima bili pisci, novinari, sveučilišni profesori, ali i vjerski čelnici, pa tako i poznati propovjednik Salman al-Ouda.

U to vrijeme novinar međunarodnog ugleda Jamal Khashoggi koji je 2. listopada ušao u saudijski konzulat u Istanbul i od tada se vodi kao nestao, iseljava u Sjedinjene Države. Kritičan prema saudijskim vlastima, stao je u obranu Muslimanske braće koji uživaju potporu Katara i Turske.

Zatim u studenom 2017. izbija afera Hariri: mladi princ Mohammed, poznat kao “MbS”, optužen je da je dva tjedna protiv njegove volje držao libanonskog premijera Saada Haririja koji je tada boravio u posjetu Saudijskoj Arabiji.

Istodobno su desetci prinčeva, poslovnih ljudi i saudijskih čelnika zatvoreni u hotelu Ritz-Carlton u Rijadu pod optužbom za “korupciju”. Neki će iz tog “zlatnog zatvora” izaći tek za tri mjeseca pošto su s vlastima sklopili “financijsku nagodbu”.

“MbS” želi na Zapadu graditi ugled reformatora, smanjujući ovlasti vjerske policije, dajući dopuštenje za ponovno otvaranje kino dvorana, za održavanje koncerata i za ulazak žena na stadione. Predstavlja se kao pripadnik “umjerenog i snošljivog islama”, označivši raskid s vahabizmom, strogim tumačenjem državne religije u Saudijskoj Arabiji.

No prijestolonasljednik ne oklijeva da grubo uguši svako militantno osporavanje apsolutističke monarhije, ističu stručnjaci. Tako je u svibnju 2018. najmanje 11 žena uhićeno u ime “nacionalne sigurnosti”, oko mjesec dana prije ukidanja zabrane vožnje za žene, navodi HRW. Neki uhićenici su se desetljećima borili za to pravo: vlast nije htjela ostaviti dojam da je ukidanje zabrane rezultat te borbe, misle analitičari.

O novim uhićenjima javnost je doznala 1. kolovoza, kada su uhićene i dvije aktivistkinje za ženska prava, među njima Samar Badawi, sestra Raifa Badawija, blogera zatvorenog zbog “vrijeđanja” islama. Amnesty je 22. kolovoza izrazio zabrinutost za sudbinu Israe al-Ghomgham, mlade aktivistkinje šijitske manjine u Saudijskoj Arabiji kojoj prijeti smrtna kazna zajedno s još četirima osobama kojima se sudilo na “antiterorističkom” sudu.

Saudijske vlasti ne komentiraju informacije organizacija za ljudska prava. One su u dva navrata zanijekale bilo kakvu povezanost s nestankom novinara Jamala Khashoggija i turskim sigurnosnim službama su odobrile pretres svog konzulata u Istanbulu, priopćila je u utorak turska diplomacija. Ako su saudijske vlasti upletene u taj slučaj, bit će to “jasan signal drugim novinarima koji se odvažuju kritizirati režim”, napisao je u utorak institut za analizu Soufan.

UN-ov Ured za ljudska prava izrazio je ozbiljnu zabrinutost u utorak zbog “očitog prisilnog nestanka” saudijskog novinara Jamala Khashoggija iz saudijskog konzulata u Istanbulu prije tjedan dana i pozvao je Saudijsku Arabiju i Tursku da provedu istragu, a istragu od Rijada traži i Washington.

“Ako se pokažu istinitima izvješća o njegovoj smrti i izvanrednim okolnostima koje su do toga dovele, onda je to zaista šokantno”, rekla je glasnogovornica UN-ovog Ureda za ljudska prava Ravina Shamdasani na brifingu za novinare u Ženevi.

Turski predsjednik Tayyip Erdogan pozvao je u ponedjeljak Rijad da dokaže da je Khashoggi napustio konzulat u Istanbulu.

U utorak je tursko ministarstvo vanjskih poslova objavilo da se istraga njegova nestanka “intenzivno nastavlja”. Glasnogovornik ministarstva Hami Aksoy rekao je u pisanoj izjavi da iako se u Bečkoj konvenciji navodi da zgrade konzulata uživaju imunitet, vlasti zemlje domaćina mogu ih pretražiti uz pristanak šefa misije. “Zgrada konzulata bit će pretražena u sklopu istrage”, navodi se u izjavi.

Khashoggi je lani iselio u Sjedinjene Države zbog straha od uhićenja, a nakon što je kritizirao neke odluke Mohameda bin Salmana i vojnu intervenciju Rijada u Jemenu. Rijad promiče kampanju modernizacije otkad je princ Mohamed bin Salman 2017. imenovan prijestolonasljednikom. No od tada se pojačala represija nad disidentima, uhićenja vjerskih čelnika, istaknutih liberala i aktivistkinja za ženska prava. Khashoggi, koji će 13. listopada imati 60 godina, jedan je od rijetkih uglednih saudijskih novinara koji dižu glas protiv represije. Njegov nestanak izazvao je globalnu zabrinutost, posebice pošto su turski izvori tijekom vikenda izrazili strahovanje da je ubijen u konzulatu.

Khashoggi je ušao u konzulat 2. listopada kako bi obavio potrebnu papirologiju da se može oženiti svojom turskom zaručnicom. Saudijski dužnosnici tvrde da je on izašao iz konzulata, ali njegova zaručnica, koja ga je čekala vani, kaže da se nije pojavio.

Američki državni tajnik Mikeo Pompeo pozvao je “saudijsku vladu da podrži temeljitu istragu Khashoggijevog nestanka i da bude transparentna glede rezultata istrage”. Saudijski veleposlanik u SAD-u princ Halid bin Salman nazvao je izvješća o tome da su saudijske vlasti zatočile ili ubile novinara “zlonamjernim” i “užasnim glasinama”. Ustvrdio je u izjavi koju je objavila saudijska televizijska mreža Al Arabiya u utorak da su sva izvješća da je Khashoggi “nestao u konzulatu u Istanbulu ili da ga je Saudijska Arabija zatočila ili ubila apsolutno lažna i neutemeljena”.

You may also like

0 comments