Istraživanje
Recikliranje starih solarnih panela nije jednostavno, ali grupa australskih znanstvenika na dobrom je putu da pronađe rješenje. Solarni paneli ključni su za prijelaz na čistu energiju, no 90 posto trenutno završava na odlagalištima kad prestanu raditi.
Tim istraživača s australskog sveučilišta Deakin radi na tome da se to promijeni. Razvili su novu toplinsku i kemijsku tehniku za izdvajanje silicija, najčešćeg elementa, iz zastarjelih panela.
“Solar je dizajniran da bude obnovljivi izvor energije, proizvod povezan s održivošću. Dobiti najbolju oporaba od solarnog panela vjerojatno je važnije od bilo kojeg drugog proizvoda,” kaže Anthony Vipond, izvršni direktor Lotus Energy, tvrtke za obnovljivu energiju u Australiji. Iako je široko rasprostranjeno, recikliranje solarnih panela nije daleko odmaklo.
Najveći problem nisu toliko najvažniji materijali od kojih su sastavljeni, koliko činjenica da su sastavljeni od mnogo dijelova/slojeva, što otežava odvajanje tih dijelova, a time i recikliranje.
Prema nekim istraživanjima, očekuje se da će 2050. godine biti 80 milijuna tona otpada od solarnih panela. Recikliranje solarnih panela je dugotrajan proces. Prvo ih morate razdvojiti, a zatim odvojiti njihove komponente.