Naime, 20. veljače 2014. na snagu je stupio Zakon o tržištu nafte i naftnih derivata, kojim je u Hrvatskoj, kao i u većini država članica EU, uređeno slobodno formiranje cijena derivata, na tržišnim principima, te je ukinut do tada važeći pravilnik o utvrđivanju najviših cijena naftnih derivata.Taj je pravilnik obvezivao i naftne kompanije da na svojim mrežnim stranicama objavljuju i ažuriraju promjene cijena derivata, no ukidanjem pravilnika prestala je ta obveza pa su u proteklih oko godinu dana cijene derivata redovito pratili tek neki specijalizirani portali.
No, od 15. veljače energetski subjekti koji obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim derivatima i/ili ukapljenim naftnim plinom dužni su svaku promjenu maloprodajne cijene naftnih derivata i/ili biogoriva dostaviti Ministarstvu.
Zbog toga je Ministarstvo izmijenilo Pravilnik o podacima koje su energetski subjekti dužni dostavljati Ministarstvu i dopunilo Pravilnik o načinu isticanja maloprodajnih cijena za motorna goriva, a te su izmjene i dopune prošli tjedna objavljene u Narodnim novinama. Uz informacije o cijenama derivata, portal i aplikacija putem geolokacije ili pretraživanja davat će i točne informacije o udaljenosti korisnika od benzinske postaje, kao i druge korisne informacije za vozače, poput radnog vremena ili postojanja pristupa za invalide, itd.Putem portala i aplikacije, koja će biti besplatna za korisnike svih vrsta mobilnih uređaja i operativnih sustava, potrošači mogu i prijaviti sve uočene nepravilnosti u cijenama motornih goriva, primjerice eventualna odstupanja od cijena dostavljenih Ministarstvu gospodarstva.
Iz Ministarstva gospodarstva ističu kako, uz dodatno povećanje prava i zaštite potrošača te pružanje nove usluge vozačima, žele potaknuti i tržišno natjecanje među trgovcima motornim gorivima. Trgovci naftnim derivatima, kako se napominje, mogu preuzeti upute koje su im potrebne kako bi ispunili zakonsku obvezu o objavi cijena na portalu i aplikaciji na stranicama Ministarstva gospodarstva.