Države ne bi trebale prilikom kreiranja energetske politike polaziti od pretpostavke da će cijene nafte ostati niske, budući da bi se od sredine 2016. ponuda mogla smanjiti, upozorio je u dužnosnik Međunarodne agencije za energiju (IEA).

Globalne cijene nafte više su nego prepolovljene od prošlogodišnjeg lipnja pod utjecajem skoka američke proizvodnje iz škriljca i preusmjeravanja strategije Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) s regulacije cijena kroz promjenu razine proizvodnje na obranu tržišnog udjela. “Jako bismo pogriješili kada bismo procjenu sigurnosti opskrbe temeljili isključivo na očekivanim kratkoročnim trendovima cijena nafte”, istaknuo je izvršni direktor IEA Fatih Birol na singapurskom Međunarodnom tjednu energije.

Ako cijene nafte ostanu na sadašnjim razinama, ulaganja u proizvodnju vjerojatno će se ponovno smanjiti u 2016., i to u prvom redu u regijama s visokim troškovima proizvodnje, nakon što su ove godine pala više od petine, rekao je Birol. “Ako se ta prognoza pokaže točnom, ulaganja će prvi puta u dva desetljeća bilježiti pad dvije godine zaredom”, rekao je, “i treba razmisliti o srednjoročnim i dugoročnim posljedicama tog smanjenja ulaganja”.

Američka je proizvodnja nafte po njegovim riječima dosegnula vrhunac i očekuje se da će se iduće godine smanjiti za 400.000 barela dnevno, što znači da će se ponuda dodatno smanjiti. Paralelno je podsjetio na kontinuirane geopolitičke rizike na Bliskom istoku, koji bi mogli poremetiti opskrbu, iako bi ukidanje sankcija Iranu moglo u roku godinu dana povećati proizvodnju za 400 do 600 tisuća barela dnevno.

Opskrba bi ipak trebala biti dostatna u najmanju ruku do sredine iduće godine i u IEA-i ne očekuju snažan skok cijena u kratkom roku, rezimira čelnik IEA-e. Što se tiče ukapljenog prirodnog plina (LNG), Birol predviđa obilnu opskrbu, s obzirom na povećanu proizvodnju u Australiji i Sjedinjenim Državama, zahvaljujući kojoj će se ponuda do negdje 2020. povećati na 500 milijardi prostornih metara.

Related Posts