Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras izjavio je u petak kako ništa, pa ni incident na koncertu u Kninu, ne može umanjiti veličanstvenu pobjedu Hrvatske od prije 20 godina, dok prosvjednu notu srbijanskog ministarstva vanjskih poslova hrvatskom veleposlanstvu u Beogradu zbog “govora mržnje” protiv Srba prigodom obilježavanja 20. obljetnice Oluje, kaže, ne doživljava ozbiljno.
“Ne doživljavam taj protest Srbije ozbiljno jer znam da to Hrvatska nije. Radilo se o par neodgovornih pojedinaca i neodgovornoj stranci koja se prema tome ne želi očitovati”, rekao je Maras novinarima na Mirogoju.
Ako se dogodio određeni propust ili incident odgovornost je, smatra Maras, na organizatorima skupa. “Vidjeli ste jednu istaknutu dužnosnicu HDZ-a koja nije reagirala na sramotne povike već je izišla na pozornicu i vikala ‘Idemo dalje do pobjede’. Odgovornost stranke u Hrvatskoj je da osudi takve stvari i bilo bi dobro da i HDZ to radi”, mišljenja je Maras. Bio bi, kaže, sretan da je ta dužnosnica (kninska gradonačelnica Josipa Rimac) došla na pozornicu i rekla nemojte to govoriti, to nije Hrvatska. “HDZ koristi sitne strasti kako bi sebi pomogao što nije odgovorno državničko ponašanje i može dovesti do situacija da ih netko iskoristi”, uvjeren je Maras.
Srbijansko ministarstvo vanjskih poslova uručilo je u četvrtak prosvjednu notu hrvatskom veleposlanstvu u Beogradu zbog navodnog govora mržnje protiv Srba prigodom obilježavanja 20. obljetnice oslobodilačke akcije Oluja nakon što je hrvatsko ministarstvo oštro prosvjedovalo zbog paljenja hrvatske zastave u Beogradu i osudilo izjave srbijanskog predsjednika kojima se osuđuje ova hrvatska pobjedonosna akcija.
Potpredsjednik SDP-a Gordan Maras položo je u petak vijenac na Mirogoju u povodu 87. obljetnice smrti Stjepana Radića zajedno s izaslanstvima Autohtone hrvatske seljačke stranke i Hrvatske demokratske seljačke stranke, a novinarima je potvrdio i mogućnost predizborne suradnje s tim vanparlamentarnim strankama. “Neću definitivno odgovoriti no suradnja postoji. Nama je važno da u političkoj suradnji imamo takvu opciju kao što je seljačka opcija, a A HSS predstavlja upravo ono što je bio nauk Stjepana Radića. Interes stranke koju sada predstavlja Branko Hrg je da zbrine sebe i još nekoliko, dok A HSS zaista želi raditi na korist hrvatskog sela”, rekao je Maras novinarima.
Da suradnja postoji potvrdio je i predsjednik A HSS-a Stanko Grčić. “Provode se određeni razgovori koji su postigli određeni stupanj usuglašenosti i međusobnih preklapanja, u smislu određenih interesa i potreba. Vjerujemo da možemo pomoći na području sela, ekologije i ruralnog dijela”, rekao je Grčić.
Radićev nauk, istaknuo je, i rješenja koja je ponudio i danas su aktualna. “Njegova politička misao ostavila je dubok trag u hrvatskoj povijesti, a na A HSS je da čuvaju i prenose te ideje na mlade generacije jer smo ostali jedini na političkoj pozornici koji ne daju da te vrijednosti nestanu”, kazao je.
Polaganje vijenaca Grčić je iskoristio i kako bi pozvao sve hrvatske seljačke opcije da im pristupe i da se ujedine. “Svi gajimo tu ‘radićevštinu’ i obveza je da ju provodimo u djelo”, kazao je. Veseli ga, kaže, današnji dolazak potpredsjednika SDP-a, “stranke koja pokazuje određenu spremnost za priznavanje svega što je i sam predsjednik SDP-a rekao kada je govorio o tri povijesne ličnosti u RH, a gdje je ukazao na važnost i značaj Stjepana Radića”.
Stjepan Radić bio je hrvatski političar, književnik, prevoditelj i publicist. Umro je 1928. od posljedica teškog ranjavanja u atentatu u Narodnoj skupštini Kraljevine Jugoslavije koje je na njega te Pavla Radića, Đuru Basaričeka, Ivana Pernara i Ivana Granđu izvršio zastupnik Narodne radikalne stranke Puniša Račić.