Manje prekograničnih preuzimanja u Europi

Prema posljednjim trendovima, izgledi za prekogranična preuzimanja europskih (elektro)energetskih tvrtki u narednom razdoblju su razmjerno mali.
Naime, većina vlada europskih zemalja nevoljko gleda čak i na pokušaje preuzimanja takvih ‘svojih’ tvrtki, a s takvom je politikom 2013. godine započela Mađarska.

Tako je, unatoč činjenici što je više europskih tvrtki pokazalo zanimanje za preuzimanje njemačke energetske tvrtke Innogy, nedavno su se njemački divovi i ujedno suparnici E.ON i RWE dogovorili o međusobnom povezivanju. Isto tako, francuskog trgovca električnom energijom Direct Energie, najvećeg neovisnog suparnika najvećoj francuskoj elektroenegetskoj tvrtki EDF, preuzeo je francuski naftni i plinski div Total.

S druge strane, velike europske energetske tvrtke razmišljaju o prodaji svojih važnijih podružnica ili vlasništva u drugim zemljama. Tako bi talijanska elektroenergetska tvrtka Edison, treći po veličini proizvođač električne energije u Italiji, uskoro mogla promijeniti vlasnika. Naime, tvrtka se više ne uklapa u niskougljičnu poslovnu strategiju svojeg većinskog vlasnika (99,4%), spomenutog EDF-a. Sličan je slučaj sa španjolskom elektroenergetskom tvrtkom Endesa, čiji je većinski vlasnik (s udjelom 70,1%), još od 2007. godine, talijanska elektroenergetska skupina Enel (čiji je 24%-tni vlasnik država).

Doduše, Enel je opovrgnuo planove o prodaji, iako španjolski političari u posljednje vrijeme sve više kritiziraju nedovoljna ulaganja tvrtke na lokalnoj razini i premale isplate dividendi preostalim dioničarima, izvijestio je američki portal ‘Power Engineering International’.

You may also like

0 comments