U srijedu navečer prošlog tjedna hitno je aktiviran Stožer za obranu RN Sisak kako bi se, prema ranijim odlukama, poduzele aktivnosti da se odvoz nafte spriječi.

Stožer je pozvao Vladu da hitno reagira i zaustavi odluku o odvozu nafte, te najavio da se odvoz neće dozvoliti. Koordinacija i organizacija blokade željezničke pruge na izlazu iz rafinerije na najvišoj je razini, a sindikati i Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata Rafinerije nafte Sisak u stalnom kontaktu s radnicima i mnogim braniteljskim udrugama diljem Hrvatske. Uprava dosad nije obavijestila sindikate o analizi i glavnim preporukama studije Deloittea, koja prema pisanjima medijima predviđa postupno gašenje rafinerije nafte u Sisku tijekom sljedećih pet godina i njezino pretvaranje u logistički centar i biorafineriju, dok bi se u istom razdoblju trebala dovršiti modernizacija rafinerije u Rijeci.

Ina je u četvrtak pak kazala da do transporta nafte iz sisačke u riječku rafineriju nije došlo niti će se to dogoditi u idućim danima, kao i da joj je strateška odrednica održivo rafinerijsko poslovanje, što uključuje odluku vezanu za ulaganje tri milijarde kuna u postrojenje za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka i dugoročno održivo rješenje za Rafineriju nafte Sisak. Kada bi do transporta i došlo, kažu u INA-i, to je zato da se testiraju interni kapaciteti u skladu s najvišim standardima zaštite okoliša i sigurnosti. “Naglašavamo kako je kompanija otvorena za socijalni dijalog jer smatramo kako je nužno provesti pregovore sa svim relevantnim dionicima na temu budućnosti Rafinerije nafte Sisak. Međutim, transport nafte i slične odluke nisu pitanje socijalnog dijaloga, već spadaju u domenu odgovornosti menadžmenta, koji treba donositi odluke u najboljem interesu kompanije”, kaže se u priopćenju Uprave Ine. Rafinerija nafte Sisak generirala je lani negativni tijek novca u iznosu od 194 milijuna kuna, a samo u prvoj polovini 2017. godine dodatnih 113 milijuna kuna.

Related Posts