Home Ekonomija Kriza u opskrbi čelika je i dalje nazočna

Kriza u opskrbi čelika je i dalje nazočna

by Agencije

Ministri Europske unije nisu uspjeli postići dogovor o hitnim mjerama koje su proizvođači čelika tražili kako bi se zaustavila poplava jeftinog uvoza iz Kine i gubitak radnih mjesta u tom sektoru.

Ministri i predstavnici industrije okupili su se u ponedjeljak u Bruxellesu na zahtjev britanskog kolege Sadžida Džavida. Britanija je posebno teško pogođena gubitkom radnih mjesta. Luksemburški ministar gospodarstva Etienne Schneider, čija zemlja u tekućoj polovini godine predsjeda EU-om, izjavio je na konferenciji za novinare da su se složili da je situacija ozbiljna i da treba poduzeti konkretne akcije. Stoga je Luksemburg pozvao na organiziranje konferencije do kraja godine na kojoj bi se razmotrile potrebne mjere.

Čelnici europske industrije čelika žele da Europska komisija skrati postupak uvođenja kaznenih carina i da ponovo uspostavi sustav praćenja obujma i cijena uvoza, što bi olakšalo pokretanje trgovinskih sporova i možda samo po sebi odvratilo potencijalne prekršitelje. Tvrde da je rast jeftinog kineskog uvoza čelika u trećem tromjesečju bio bez presedana i da su cijene “padale kao kamen”, što je po njima jasan dokaz dampinga.

Izvozne cijene valjanog čelika iz Kine pale su u ovoj godini 40 posto, tvrde u europskom udruženju proizvođača čelika Euroferu. Usporavanje gospodarskog rasta u Kini, najvećem svjetskom proizvođaču i potrošaču čelika, smanjilo je domaću potražnju, što znači da će kineski izvoz čelika ove godine premašiti 100 milijuna tona, u odnosu na izvezenih 93,8 milijuna tona u prošloj godini.
“Kinesko tržište čelika stvara gubitke, kako to onda cijene padaju? Ti gubici moraju se pokrivati subvencijama ili drugim mjerama”, tumači Karl-Ulrich Koehler, čelnik Tata Steel Europe.

Robrecht Himpe, predsjednik Eurofera i glavni tehnološki direktor ArcelorMittala, podsjeća da je Europskoj uniji trebalo više od godinu dana da uvede carine, koje su u međuvremenu zastarjele. ArcelorMittal, najveći svjetski proizvođač čelika, prošlog je tjedna snizio prognozu dobiti zbog kineskog izvoza koji je pogodio cijene. U Euroferu procjenjuju da bi potražnja za čelikom u EU mogla u ovoj godini porasti 1,5 posto, dodajući da će od toga najviše koristi imati dobavljači iz trećih zemalja, a ne domaći proizvođači.

Related Posts