Home Energetika Kolaps SVB-a zatresao svjetske burze

Kolaps SVB-a zatresao svjetske burze

by Energypress.net

Zakon spojenih posuda

Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica oštro pale jer će zbog visoke inflacije središnje banke nastaviti podizati kamatne stope, a Wall Street je poljuljan i zbog kolapsa banke SVB.

U siječnju su ti indeksi snažno porasli jer su se ulagači nadali da će američka središnja banka uskoro završiti s povećanjem kamatnih stopa i da će konačna kamata, s kojom bi završio ciklus zaoštravanja monetarne politike, ostati ispod razine od 5 posto.

No, posljednjih tjedana indeksi su izgubili većinu tih dobitaka jer je sve jasnije da se taj scenarij neće ostvariti.

Naime, niz posljednjih podataka pokazuje da je potražnja na tržištu rada i dalje snažna, pa se može očekivati rast plaća i potrošnje, a to znači da će američka središnja banka nastaviti s povećanjem kamatnih stopa.

Ovoga je tjedna predsjednik Feda Jerome Powell kazao da je središnja banka spremna za veće korake ako budući gospodarski podaci pokažu da su potrebne strože mjere za zauzdavanje inflacije.

To je izazvalo strahovanja ulagača da će središnja banka na sjednici u ožujku povećati ključne kamate za agresivnih 0,50 postotnih bodova, dok se još nedavno očekivalo povećanje za blažih 0,25 bodova.

Stoga se sada na tržištu novca procjenjuje da će Fed do rujna povećati kamate u raspon od 5,50 do 5,75 posto, dok se sada kamate kreću između 4,50 i 4,75 posto.

Povećanje kamata oslabit će potrošnju, a time i gospodarstvo, pa je pitanje samo hoće li uslijediti plitka recesija ili ‘mekano prizemljenje’ najvećeg svjetskog gospodarstva.

Negativno je na Wall Street krajem tjedna utjecao i kolaps Silicon Valley Bank (SVB), najveći bankrot jedne američke banke od financijske krize 2008. godine.

Ta banka, koja je godinama financirala tehnološki sektor, našla se pod pritiskom jer su mnoge start up kompanije počele povlačiti depozite, s obzirom da ovo razdoblje usporavanja gospodarstva nije pogodno za inicijalne javne ponude, niti traženje poduzetničkog kapitala.

Kako bi povećala kapital, ta je banka prvo nedavno prodala raspoložive obveznice, ali uz veliki gubitak. Potom je u srijedu objavila plan za prodaju novih dionica kako bi prikupila 2,25 milijardi dolara svježeg kapitala.

No, to je izazvalo paniku među građanima i poduzetnicima, koji su samo u četvrtak povukli iz banke 42 milijarde dolara depozita, pa je banka dan završila s negativnom gotovinskom bilancom od gotovo milijardu dolara.

Zbog toga je regulator u petak zatvorio banku i preuzeo kontrolu nad preostalim depozitima.

Međunarodni monetarni fond (MMF) priopćio je da prati potencijalne implikacije na financijsku stabilnost nakon kolapsa banke Silicijske doline (SVB) i izrazio uvjerenje da Washington poduzima odgovarajuće regulatorne korake.

“Pažljivo pratimo razvoj događaja i moguće implikacije na financijsku stabilnost i imamo puno povjerenje da kreatori politike u Sjedinjenim Državama poduzimaju odgovarajuće korake za rješavanje situacije”, rekao je glasnogovornik MMF-a u izjavi za Reuters.

Američka ministrica financija Janet Yellen izjavila je u nedjelju da američka savezna vlada neće spašavati BSV, koji je bankrotirao u petak, ali radi na pomoći ulagačima koji su zabrinuti za svoj novac u banci.

Američki ministar financija pokušao je smiriti javnost koja strahuje da bi kolaps BSV-a mogao proizvesti domino efekt i preliti se na druge banke u SAD-u. “Američki bankarski sustav je zaista siguran, otporan i ima puno kapitala”, rekao je Jelen.

Američki predsjednik Joseph Biden najavio je da će odgovarati oni koji su doveli do propasti Silicon Valley Bank (SVB), a najavio je stroži nadzor i regulaciju rada većih banaka.

Biden će danas objaviti kako će se američka administracija uhvatiti u koštac s bankovnom krizom, najgorom u SAD-u od 2008., koja je prisilila regulatore da uvedu niz hitnih mjera jer je kolaps SVB-a i Signature banke stvorio rizike od šire, sustavne krize, izvještava Reuters.

Američki predsjednik objavio je u nedjelju da su Ministarstvo financija i direktor Nacionalnog ekonomskog vijeća naporno radili s regulatorima bankarskog sektora na rješavanju problema SVB i Signature Bank, dodajući da rješenje “ne dovodi dolare poreznih obveznika u opasnost”.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje dok ulagači čekaju vijesti koje bi mogle utjecati na tržište, pri čemu bi Crobex indeks mogao stagnirati na najvišoj razini u gotovo 12 godina.

Na kineskim su burama u ponedjeljak cijene dionica porasle, a porasli su i američki terminski indeksi nakon što je američka središnja banka najavila mjere pomoći bankama, nakon kolapsa dvije banke u samo nekoliko dana.

Cijene su nafte, pak, porasle, nakon što su prošloga tjedna pale više od 3 posto.

Related Posts