Analiza CNBC-a

Iznenadno smanjenje proizvodnje nafte od strane OPEC-a i njegovih saveznika dovelo je do skoka cijena nafte, a analitičari predviđaju da će veliki uvoznici nafte, poput Indije, Japana i Južne Koreje, osjetiti najviše boli ako cijene padnu na 100 dolara po barelu, kao što su neki predviđali.

Analitičari tvrde da će se najveći utjecaj osjetiti u zemljama koje najviše ovise o uvozu nafte, kao što su Indija, Japan i Južna Koreja. Ako cijene padnu na 100 dolara po barelu, ove zemlje će biti najviše pogođene.

OPEC+ je najavio dobrovoljno smanjenje proizvodnje nafte od 1,16 milijuna barela dnevno koje će trajati od svibnja do kraja 2023. Saudijska Arabija i Rusija će smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno do kraja 2022. godine, a druge članice OPEC-a poput Kuvajta, Omana, Iraka, Alžira i Kazahstana također će smanjiti proizvodnju.

Analitičari upozoravaju da će zemlje koje ovise o uvozu nafte biti najviše pogođene ovim smanjenjem proizvodnje nafte i rastom cijena, posebno zemlje u nastajanju i teške industrije Japana i Južne Koreje. Na primjer, Indija je treći najveći potrošač nafte na svijetu i u veljači 2023. godine njezin uvoz sirove nafte porastao je za 8,5% u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine.

Prema analitičarima, cijene sirove nafte mogu i dalje rasti i doseći 100 dolara po barelu, što će dodatno pogoditi zemlje koje ovise o uvozu nafte. Ove zemlje će osjetiti ekonomski teret jer će trošiti više novca na uvoz nafte, a to će utjecati na njihov rast i razvoj.

Zato su analitičari preporučili ulaganje u dionice tvrtki koje profitiraju od rasta cijena nafte, jer su ove tvrtke često najveći dobitnici kada cijene nafte rastu. No, ova preporuka ima svoje rizike, jer ulaganje u tržišta kapitala uvijek nosi određeni rizik i potencijalne gubitke.

Ukupno gledano, smanjenje proizvodnje nafte od strane OPEC-a i njegovih saveznika ima potencijal za dugoročni utjecaj na globalno tržište nafte i gospodarstvo. Zemlje koje ovise o uvozu nafte bit će najviše pogođene, ali to također može imati utjecaj na globalnu ekonomiju, stoji u analizi CNBC-a

Related Posts