Val otkaza
Europska automobilska industrija suočava se s ozbiljnom krizom, a najveći proizvođač, njemački Volkswagen, našao se u središtu problema. Prema najnovijim informacijama, godinama se propuštalo prilike za štednju i inovacije, što je rezultiralo velikim izazovima s kojima se tvrtka sada suočava.
Predsjednik Uprave Volkswagena, Oliver Blume, istaknuo je važnost Njemačke kao proizvodne lokacije te naglasio potrebu za smanjenjem troškova.
Najava otkaza i zatvaranja nekih tvornica izazvala je prosvjede radnika u Wolfsburgu, gdje je sjedište kompanije. Volkswagen zapošljava više od 300 tisuća radnika, a grad Wolfsburg izrastao je i razvijao se zahvaljujući ovoj tvornici. Radnik Volkswagena, Luigi Catapano, izrazio je zabrinutost zbog posljedica koje će kriza imati na grad.
Osim Volkswagena, restrukturiranje pogađa i druge marke u njegovom vlasništvu. Radnici Audijeve tvornice u Bruxellesu također su izašli na ulice nakon najava da za tvornicu nije osiguran nijedan novi projekt, a postoji mogućnost njezina zatvaranja već u listopadu sljedeće godine, čime bi se izgubilo 1500 radnih mjesta. Radnik Audija, Joris Michiels, iznio je svoje nezadovoljstvo.
Njemački ministar gospodarstva, Robert Habeck, posjetio je Volkswagenovu tvornicu u Njemačkoj te najavio državnu pomoć, no istaknuo je ograničene mogućnosti vlade.
No, kriza ne pogađa samo Volkswagen, već i ostale europske proizvođače automobila. Francuski Renault i talijanski Fiat suočavaju se s problemom prevelike proizvodnje i slabije prodaje. To je znak uzbune s obzirom na to da automobilska industrija čini 6% radnih mjesta u Europskoj uniji i generira 7% BDP-a. Istovremeno, američka Tesla i kineski proizvođači automobila bilježe izvanredan rast na europskom tržištu električnih vozila.
Glasnogovornik kineske tvrtke BYD, Inigo Trasmonte Garcia, navodi impresivnu ekspanziju brenda.
Kineski proizvođači su prošle godine u EU uvezli preko 400 tisuća električnih automobila, što ih čini sve značajnijim igračem na tržištu. Španjolski premijer Pedro Sanchez priznaje kvalitetu kineskih električnih vozila:
Bruxelles je reagirao uvođenjem privremenih carina na kineska električna vozila, u rasponu od 17 do 38 posto, navodeći kao razlog državne subvencije. Glasnogovornica kineskog ministarstva trgovine, He Yongqian, istaknula je kako su pregovori između Pekinga i Bruxellesa u tijeku.
Međutim, unutar EU-a postoji neslaganje o tome trebaju li carine biti trajne. Dok Njemačka vlada nije za trajne carine, francuski i talijanski proizvođači, zabrinuti konkurencijom kineskih vozila, zalažu se za njihovo uvođenje.
Odluka 27 zemalja članica EU-a o mogućim trajnim carinama na kineska električna vozila očekuje se 4. listopada, kada će o ovom pitanju glasati Europsko vijeće. Rezultat će imati značajan utjecaj na budućnost europske automobilske industrije i njezin položaj u globalnoj konkurenciji.